Sakarya Kudüs’ü ve direnişi yalnız bırakmadı

Sakarya Adalet Girişimi tarafından Kudüs Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte “Kudüs ümmetimizin özgür geleceğinin kapısıdır. Filistin coğrafyasının sınırları İslam ümmetinin kırmızı çizgileridir” denildi. NATO’nun füze kalkanı projesi kapsamında Türkiye’ye füze yerleştirme konusunda ABD ile yapılan anlaşma protesto edildi

SAGİR bileşenlerinden Diriliş Saati Dergisi tarafından düzenlenen etkinlikte basın açıklamasını Berat Gürler okudu.

Yoğun bir ilginin olduğu basın açıklamasının ardından Filistin’in ve ümmetin özgürlüğü için hep birlikte dua edildi.

Duadan sonra ise Filistin şehitleri anısına helva dağıtılırken, çocuklara üzerlerinde “Özgür Kudüs, İsrailsiz Bir Dünya!” yazılı balonlar hediye edildi.

Meydanda ayrıca Filistin konulu bir sinevizyon gösterisi yapıldı.

GECEDE OKUNAN AÇIKLAMA:

Özgür Kudüs, İsrailsiz Bir Dünya!

Siyonist işgal çetesinin hiçbir meşru dayanağı olmaksızın 63 yıldır dünya şer güçlerini de arkasına alarak kan ve gözyaşı döktüğü coğrafya: Filistin. Bugün siyonistler üç kutsal mescidimizden biri ve ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’yı yıkmak ve Müslümanları başta Kudüs olmak üzere tüm Ortadoğu coğrafyasından çıkarmak, etkisini silmek için her türlü hile ve zorbalığı uygulamaya devam ediyor.

Ve Kudüs ekseninde kenetlenmiş direniş, her türlü komplolara karşı tüm azim ve kararlılığı ile devam ediyor. Direnişin kalbi olan Filistin direnişi İslam ümmetinin onurunu ayakta tutmaya devam ediyor. Bugün burada Kudüs eksenli direniş hattına olan bağlılık ahdimizi yinelemek üzere toplandık.

Bugün Dünya Kudüs Günü! İmam Humeyni’nin yıllar öncesinden yaptığı çağrıya muatıf olarak her yıl Ramazan ayının son Cuma gününü Dünya Kudüs Günü olarak kutlamaktayız. Bugün dünya Müslümanları olarak dirilişe ve direnişe geçtiğimiz gündür.

Bugün; özgür bir Kudüs, İsrailsiz bir dünya için haykırma günüdür…

Bugün; dünya Müslümanları olarak, Filistin davamızla olan misakımızı tazeleme günüdür…

Bugün; Sakaryalı Müslümanlar olarak Filistin sevdamızı gür bir sesle ilan etme günüdür…

Bugün; tüm zorluklara rağmen Siyonist rejimi ortadan kaldırmaya yemin eden şerefli Filistin direnişçileri ile kenetlenme günüdür…

Kudüs; peygamberler şehridir. Meryem’in beşikte konuşan İsa’yı doğurduğu, Musa’nın ve İbrahim’in hicret ettiği beldedir. Muhammed’in İsra mekanıdır Kudüs…

Kudüs; bağrında Mescid-i Aksa’yı barındıran kutsal belde… İlk kıblemiz… Miraç mucizesinin canlı tanığı…

Ve Kudüs, Filistin bugün işgal altında!

Kudüs; koynunda şehitler bulunduran şehadet okulu…

Ve elbette Kudüs… Mücadelenin, azmin, direnişin kalesi.

Bugün Filistin’de Allahu Ekber diyerek Rabblerine dayanan bir avuç Müslüman, bizlere izzetlice bir yaşamın nasıl şereflice sonlandırılacağını öğretiyor ve yere düşen onurumuzu ayağa kaldırıyor Elhamdülillah.

Ey Filistin… Bugün yine seni konuşuyoruz. Dünya müstekbirlerine karşı mazlumların; zulme karşı direnişin adresisin sen… Ancak yutkunuyoruz; henüz ölüm korkusu ile karşılaşmamışken, ölüme meydan okuyan körpecik gençleri anlatırken… Ama anlatmalıyız; anlatmalıyız ki hatırlayalım, hatırlatalım, muhasebemizi yapalım, kendimize çeki düzen verelim…

Sormalıyız kendimize; acaba biz bu imtihanın neresinde duruyoruz? Ne kadar gündemleştiriyoruz Kudüs mevzuunu? Ne kadar takip ediyoruz Filistin’in, Kudüs’ün gündemini? İşte, bugün bu sebeple burada toplandık. “Ey Filistin! Kalbimiz seninle atıyor” demek için burada toplandık.

Bu gece Kadir gecesini idrak edeceğiz İnşallah. İndirdiği ilahi vahiyle bu geceyi bin aydan daha hayırlı kılan Allah Teala, aynı vahyinde Mescid-i Aksa’yı ve etrafını mübarek kıldığını beyan etmektedir. Kur’an’ı bütüncül bir okumaya tabi tuttuğumuzda Mescid-i Aksa’yı korumanın bizlerin sorumluluğunda olduğunu görürüz. Kadir Gecesi nasıl mübarek bir gece ise Filistin toprakları ve Mescid-i Aksa’da o derece mübarektir. Bizler nasıl kadir gecesini ibadet, zikir ve dua ile geçiriyorsak; hayatımızın her anını Peygamber Efendimiz’in miraç yerini, Mescid-i Aksa’yı koruma bilinciyle yaşamalıyız. Bu aynı zamanda Allah’ın bizleri kardeş kıldığı Filistinli Müslümanlara karşı ertelenemez görevimizdir.

Şunu unutmuyoruz ki; Kudüs ümmetimizin özgür geleceğinin kapısıdır.

Kudüs, emperyalist ve siyonist sulta karşısında direnişimizin şiarıdır.Bugün burada Özgür Kudüs için bir araya geldik. Bu yöndeki hassasiyetlerin artması bizleri umutlandırmaktadır. Ancak dünyanın başına bela olan Siyonist İsrail’i ilk tanıyan devletlerden biri olmak bizleri utandırmaktadır. İş başında olan hükümetin geçen yıl sonunda yapılan Lizbon zirvesinde onay verdiği füze kalkanı projesinde Washington ile sessiz-seddasız nihai mutabakat sağlaması utancımızı ve şaşkınlığımızı artırmaktadır. Resmen siyonist israilin yaveri Büyük Şeytan amerika’nın Patriot füzeleri Türkiye’de konuşlandırılacak. Her ne kadar hükümet tepki almamak için olayı çarptırsa da, barış naraları atsa da, bu füzelerin zamanı geldiğinde Kudüs’ün özgürlüğüne giden yoldaki direniş hattına karşı kullanılmak üzere konuşlandırıldığını kesin olarak biliyoruz. Müslüman halkın seçtiği vekiller, böyle bir şeye nasıl kalkışabilirler? Varlığını işgal ve savaş üzerine kurmuş bir devletten nasıl oluyor da barış umuyorlar? Bu, barış elçisi gibi görünüp, Amerika ve İsrail sevgisini kazanmaktan başka bir şey değildir.

Amerika, İsrail ve işbirlikçilerinin ülkemizde olduğu gibi dünyanın dört bir yanında da, bilhassa Suriye’de çevirdiği entrikalara karşı tüm Müslümanları uyanık olmaya ve basiretlerini açmaya davet ediyoruz. Emperyalistler dört bir koldan Kudüs eksenli direniş hattını kırmaya çalışıyor. Evet; şair ne kadar da doğru söylemiş; “Filistin bir sınav kağıdı/Her mü’min kulun önünde”.

Tüm karalama kampanyalarına ve oyunlara karşın, 2006’da ve 2009’da israil’e karşı zafer kazanan bu yiğit Kudüs sevdalılarının sonuna kadar yanında olduğumuzu ilan ediyor ve direniş hattına olan bağlılık ahdimizi yineliyoruz.

Buradan Siyonist rejimle işbirliği içinde olan küresel ya da ulusal bütün kurum ve kuruluşlara, siyasi yapılanmalara, tröstlere, medya tekellerine sesleniyoruz.

Kudüs yalnız değildir, yetim değildir.

Kudüs Siyonist senaryolarla teslim alınacak ve zilleti kabul edecek kadar sahipsiz değildir.

Müslümanlar ördüğünüz ağlara düşecek kadar zayıf, ihanetlerinizi göremeyecek kadar basiretsiz değildir.

Kudüs; düşünen, direnen ve hesap soran yiğitlerin diyarıdır. Filistin coğrafyasının sınırları İslam ümmetinin kırmızı çizgileridir.

Ve Kudüs, İslam ümmetinde çıkartılmaya çalışan tefrika ve ayrılıklara karşı feraset sahibi yiğitlerin diyarıdır. Bu yüzdendir ki Kudüs, vahdetimizin zemini ve bayrağıdır.

Gaasıp siyonist rejiminin 63 yıldır gerçekleştirdiği tüm katliamlar, hususen Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği barbar soykırım ve Mavi Marmara gemisindeki Gazze gönüllülerini kana bulamasının bizlerde oluşturduğu öfke bir yanardağ gibi içimizde yanmakta, bu ateşin kıvılcımları bizleri tarihi hesaplaşma anına doğru hızla götürmektedir. “İsrail mutlaka yok olacaktır.”

Burada tüm Sakarya halkının önünde söz veriyoruz ki, kardeşlerimizin üzerinden zulüm şartları kalkmadıkça bizlere rahat uyku yok. Elimizden gelen ne varsa hepsini yerine getireceğiz ve bu davayı evrensel bir boyuta taşıyacağız. İnanıyoruz ki, Kudüs, Müslümanların kaderlerini oyladıkları en büyük imtihan alanıdır.

Ya Rabbi, Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın özgür ve aydınlık şafağına bizleri ulaştır. Filistin’in özgürlüğüne giden yolda saflarımızı ve adımlarımızı sıklaştır.

Ya Rabbi, yıllardır zulüm gören Filistinli kardeşlerimizin üzerinden rahmet elini çekme. Kardeşlerimizin dertleriyle dertlenmeyi bizlere şiar eyle. Mazlumlara yardımda bizleri öncüler eyle.

Dualarımızın kabul olmasını Rabbimizden niyaz ediyor ve Sakarya halkı olarak Filistinli kardeşlerimizin ve onların aziz direnişlerinin yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.

Basın açıklamamıza burada son verirken Kadir gecesinin ve Dünya Kudüs Günü’nün Tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını yüce Allah niyaz ederim.

Sakarya Adalet Girişimi

Bir cevap yazın