Dışişleri de açıkladı: Füze Kalkanı Türkiye’de!

ABD ile “sıfır sorun” yaşamak ve ilişkilerde “stratejik derinlik” kazanmak isteyen AK Parti Hükümet’i, ümmeti tehdit eden Füze Kalkanı projesine onay verdi. İran’a karşı ABD tarafından NATO’ya tahsis edilen erken uyarı radarı bu yılın sonuna doğru Türkiye’ye yerleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Lizbon Zirvesi’nde NATO’nun caydırıcılığına katkı sağlamak için balistik füze tehdidine karşı savunma sistemi geliştirilmesi kararı alındığını söyledi. Ünal, bu kapsamda ABD tarafından NATO’ya tahsis edilen erken uyarı radarının ülkemizde konuşlandırılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, sözcü Ünal’ın konuyla ilgili bir soruya yanıt verdiği belirtildi. Ünal, yanıtında, NATO’nun Türkiye dahil bütün müttefik ülkelerin katıldığı kapsamlı bir danışma süreci sonunda, yeni stratejik konseptini geçtiğimiz sene Lizbon’da gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul ettiğini belirtti.

Ünal, açıklamasında şöyle devam etti: “Yeni Konsept, İttifak’ın 21. yüzyıl güvenlik sınamalarına mukabele edebilmesini ve savunma yeteneklerine dayalı olarak NATO’nun caydırıcılığının güçlendirilmesini teminen atılacak adımları ortaya koymaktadır. Bu bağlamda öne çıkan hususlardan birisi de yeni Stratejik Konsept’te İttifak’ın günümüz koşullarını ve gelişen teknolojileri de dikkate alacak şekilde caydırıcı ve savunmaya yönelik yetenekler geliştirilmesi boyutuna ağırlık verilmesidir.”

ABD’Lİ YETKİLİLERDEN RADAR AÇIKLAMASI

Amerikan Savunma Bakanlığı’ndan ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkili de, İran’a karşı ABD tarafından NATO’ya tahsis edilen ‘AN/TPY-2’ tipi erken uyarı radarını bu yılın sonuna doğru Türkiye’ye yerleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

The Wall Street Journal gazetesine konuşan yetkili, ileri teknoloji özellikleri barındıran radarın nereye kurulacağının belirlendiğini ama bunun gizli tutulduğunu kaydetti. Radara ev sahipliği yapma kararını alan Ankara’nın, bu sayede NATO ve Washington ile ilişkilerini güçlendireceğini vurgulayan ABD’li yetkili, Türkiye’nin bu kararı vermesinde Suriye ile yaşadığı gerilimin etkili olup olmadığı konusunda, “Suriye ile ilişkilerin bu kararda bir rol oynadığını düşünmüyorum. Zaten bu yönde hareket ediliyordu” ifadelerini kullandı. Yetkili, “ABD’nin, dünyanın her yerindeki radarları, füze savunma sistemlerimizin verimliliğini artırmak için veri paylaşımında bulunabilir” dedi.

Haberde, Türkiye’ye yerleştirilecek olan ‘AN/TPY-2’ radarlarının, Raytheon tarafından geliştirilen Aegis balistik füze savunma sistemiyle donatılmış Amerikan donanması ile entegre olacağı belirtildi.

Sistem, hedefinin ateşleme birimine, gövdesine ve terminal fazlarına kilitlenebiliyor. ABD ordusundan uzmanlar, AN/TPY-2’nin, tehdit alanının etrafında bir ‘yay’ düzleminde kurulduğu zaman en iyi şekilde çalıştığını belirtiyor. Füze savunma sisteminin 2018’e kadar bütün Avrupa’yı kapsaması hedefleniyor

Bir cevap yazın