İsrail’e yaptırım, Füze Kalkanı ihanetini örter mi?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı’nda Mavi Marmara raporuna ilişkin basın açıklaması yaptı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM’nin Mavi Marmara Raporu’nu değerlendirirken, İsrail’in bir bedel ödeme zamanının geldiğini söyledi. Yaşanınlardan İsrail’in sorumlu olduğunu dile getiren Davutoğlu, Türkiye’nin İsrail’e yönelik askeri önlemler başta olmak üzere birçok yaptırım uygulamaya başlayacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı bu açıklamaları yaparken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, ABD tarafından NATO’ya tahsis edilen erken uyarı radarının Türkiye’de konuşlandırılmasının öngörüldüğünü açıkladı.

NATO’nun yeni stratejik konseptte tehdit algısını yakın ve ortadoğu’ya kaydırması, Müslümanların yaşadığı geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Bu coğrafyadaki çatışmaların  çoğunda ise ABD işgalleri, Filistin işgali ve İsrail’in politikaları büyük bir pay sahibi.

Yine bilindiği gibi elinde nükleer silah bulunduğu kanıtlanmış olan İsrail, İran’ın nükleer faaliyetlerini silah amaçlı olduğu gerekçesiyle engellemeye çalışırken, tüm dünyada tek taraflı yaptırımlar uygulanıyor. Nitekim Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, füze kalkanının asıl İran’ı hedeflediğini söylemişti.

Füze Kalkanı böylesi tehlikeli sürecin bir parçası. Böylece İsrail işgal güçleri bölgede istediği ülkeyi vurma gücüne sahipken, Füze Kalkanı projesi, her ne kadar resmi yetkililer tarafından aksi iddia edilse de İsrail’i NATO’nun koruma şemsiyesi altına alıyor.

İsrail de uzun zamandır böyle bir çabanın peşindeydi. Nitekim kağıtlar ve resmi açıklamalar ne kadar gizlemek istese de uygulamada NATO’nun İran’a karşı İsrail ile birlikte hareket etmesi akla daha yatkın.

İşte böyle bir vasatta AK Parti Hükümeti’nin İsrail’le Mavi Marmara meselesiyle ilgili yaşadığı sorun sebebiyle aldığı yaptırım kararları, çok daha geniş ölçekli Füze Kalkanı Projesi ihanetini örtmeye yetmiyor.

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın