NATO ve Füze Kalkanı’na tepkiler sürüyor!

Sakarya Adalet Girişimi 312. hafta adalet ve özgürlükler eyleminde bir yandan İsrail’e yaptırım uygulayıp diğer yandan ABD ile ilişkilerin derinleştirilmesi çelişki olarak değerlendirildi. Platform adına Diriliş Saati Dergisi’nden Berat Gürler’in okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler’den olumsuz olarak çıkacağı deşifre edilen Mavi Marmara kararı üzerine hükümetin İsrail ile ilgili aldığı kararları, bir başlangıç olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak aynı saatlerde “Füze Kalkanı” ile ilgili Amerika ile tam mutabakatın sağlandığı ve yıl sonuna kadar uygulamanın başlayacağı konusunda ortaya çıkan haberler bu iyimserliğimizi yeniden karamsarlığa dönüştürüyor.

Politikalardaki bu zikzaklar bizi “ortada gözden kaçırılmaya çalışılan emperyal senaryolar mı var?” sorusuna götürüyor.

Türkiye Hükümeti’nin İsrail ile ilgili bir dizi yaptırım kararı alırken İsrail’in arkasındaki ana güç olan Amerika ile stratejik ortaklığını pekiştirmesi, NATO eksenli saldırılara onay vermesi gibi garip uygulamaların içinde olması “iki yüzlü bir dış politika mı izleniyor?” sorusunu beraberinde getiriyor.

Hükümeti taraf olma noktasında netleşmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde ortaya konulan tavırların samimiyetinin ve arka planlarının sorgulanması kaçınılmazdır.”

Bir cevap yazın