İsrail’i de koruyacak Füze Kalkanı Diyarbakır’a mı?

NATO’nun 2010 Lizbon Zirvesi’nde kabul ettiği füze savunma sistemiyle ilgili radarların Türkiye’de nereye yerleştirileceği belli oldu. Alınan bilgilere göre,  daha önce ABD tarafından kullanılan ancak Ekim 1998’de devre dışı bırakılan Diyarbakır’ın Pirinçlik köyündeki askerî tesislere konuşlandırılması söz konusu. Diğer yandan Türkiye’nin yerleştirilmesini kabul ettiği füze kalkanı sisteminin ileride Türkiye, ABD ve İsrail ortak tatbikatlarına yol açabileceği belirtildi.

“Füze kalkanı, siyonist rejimle askeri işbirliğini zorunlu kılar”

ABD Avrupa Komutanlığı, 2012’nin başlarında İsrail ile  ortak füze savunma tatbikatı gerçekleştirecek. Bu tatbikat ABD ve İsrail askerlerinin koordinasyonu arttırmayı ve ellerindeki füze savunma sistemlerini ileriye dönük olarak daha iyi entegre etmelerini amaçlıyor.

Tatbikatın nihai hedefi ise gelecekte Ortadoğu’da büyük çaplı bir çatışma söz konusu olduğunda ortak kuvvetlerin kuruluşuna ön ayak olmak olarak açıklandı.

Bu tatbikatı füze kalkanı sisteminin yerleştirilmesini kabul etmesinden sonra Türkiye adına ilginç kılan unsurlardan biri de, Türkiye’ye yerleştirilecek füze kalkanı sistemi savunmasının bir unsuru olduğu söylenen ABD Deniz Kuvvetlerine ait gemilerden atılan Aegis Ballistic Füze Savunma sistemlerini de kapsaması. Bir diğeri ise İsrail’de Türkiye’ye konuşlandırılacağı söylenen AN/TPY-2 füze savunma sisteminin bulunuyor olması.

İsrail’deki füze savunma sistemi İran dışında Kafkasların ve Ortadoğu’nun büyük bir bölümünü kapısıyor, fakat İran’ın doğu bölgesini tamamen gözetleyemiyor. Bu sebeple ABD, daha geniş bir füze kalkanı oluşturmaya çalışıyor.

Platform Haber

Bir cevap yazın