ODTÜ ve Ankara Üniversitesi’nde yasak var!

Çoğu üniversitenin kayıt işlemlerinde istenen vesikalık fotoğraf için “kolaylıkla tanınma” şartı dışında başka bir şart belirtilmezken Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Ankara Üniversitesi (AÜ) gibi bazı üniversitelerin yasaktan yana tutumları devam ediyor. ODTÜ’den kayıt için açıklanan kılavuzda istenen fotoğraflar için, “Önden görüntülü, öğrenciyi kolaylıkla tanıtabilecek şekilde, baş ve boyun açık” deniyor. AÜ’de ise yasağı kamufle etmek için biyometrik fotoğraf şartı getirilmiş. Bilgi almak için üniversitenin öğrenci işleri dairesini arayan veliler, kendilerine “biyometrik fotoğrafın başı açık çekilmiş olması gerektiğinin” söylendiğini ifade ediyorlar.

PASAPORTTA BİLE YOK, AÜ’DE VAR

Oysa biyometrik fotoğraf şartı ÖSYM tarafından açıklanan kayıt şartlarında yok. Son değişikliklerin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından pasaport başvurularında da biyometrik fotoğraf isteniyor, ancak pasaport için bile başı açık olması şartı aranmıyor. Keyfi yasakta ısrar eden bir diğer yüksek okul da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi. Fakülte tarafından yeni kayıt işlemleri için istenen fotoğraflarla ilgili, “başı açık” şartı ileri sürülüyor.

ÖSYM, YASAĞI KILAVUZDAN ÇIKARDI

Oysa ÖSYM, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan, üniversiteye yerleşmeye hak kazanan adaylardan kayıt yaptırırken istenen fotoğrafların “son altı ay içinde önden, başı açık; adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olması” koşulunu çıkardı.

Yeni Akit

Bir cevap yazın