238. hafta: Koşaner için de yasal işlem başlatın

Mübarek ramazan ayının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde İslam coğrafyasındaki acı ve zulüm ne yazık ki devam etmektedir. Suriye’de muhaliflere karşı acımasız tavrını sürdüren Beşar Esad’ın askerleri cuma namazı sonrası gösteri düzenleyenlerin üzerine ateş açarak ölümlere yol açmıştır. Suriye’deki baskı ve diktatörlük rejiminin Mart ayından beri devam eden protesto gösterilerine karşı silahla cevap vermesi neticesinde binlerce kişi hayatını kaybetmiş ve bu saldırılar ramazan ayında da kesintisiz olarak sürmüştür. Zulüm ilelebed payidar olmaz ve diktatör Esad’da inşallah yakında döktüğü kanda boğulup gidecektir.

Libya’da ise Kaddafi’nin 45 yıldır kan kusturduğu müslüman halkın direnişi sonuç vermeye başlamış ve muhalifler başkent Trablusa girerek Kaddafi rejiminin sona ereceğini müjdelemiştir. Zalim Kaddafi’nin biran önce yakalanarak adalete teslim edilmesi ve böylece akan kardeş kanının biran önce durması en büyük temennimizdir.

Somali’de yaşanan kuraklık ve açlığa bağlı insani felakete sessiz kalmayan müslüman halkımızın sergilediği dayanışma ve kardeşlik duygusu tüm dünyaya örnek olmaktadır. Yıllarca afrika’nın doğal zenginliklerini yağmalayan emperyalist batılı güçlerin somali halkını sefalet ile başbaşa bırakmasına rağmen, Türkiye’nin müslüman halkı tamamen insani duygularla yardıma koşmuş ve bu yardım kampanyaları halen devam etmektedir. Akyazı hakını da bu kampanyalara verdikleri destek için tebrik ediyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülkemizde ise başta PKK terörü ve iç siyasi gelişmeler başta olmak üzere bir dizi önemli olaylar yaşanmaktadır. PKK tarafından ramazan ayında düzenlenen saldırılarda yaşanan can kayıplarına karşı hükümetin aldığı karar ile kandil ve sınır bölgelerindeki terör kamplarının bombalanması, terörle amacına ulaşmak isteyenlere verilen ciddi bir yanıt olmuştur. Kürt sorununu sivil siyasetle çözmek yerine silahların arkasına saklanarak çözmeye çalışanların bu çabalarından sonuç alamayacakları ve bu topraklarda bin yıldır kardeşçe yaşayan Türklerin ve Kürtlerin arasındaki sarsılmaz bağları kimsenin kopartmayacağı iyi bilinmelidir.

Eski genelkurmay başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının basına yansıması ile birlikte halkımız askeri bürokraside yaşanan yozlaşmayı ve ihanete varan güvenlik zafiyetini daha iyi anlamaktadır. Koşaner, ergenekon ve balyoz davalarıyla ilgili bilgilerin dışarıya sızdırılmasını rezillik olarak değerlendirmekte, hantepe ve gediktepe baskınlarında askeri birimlerin hata yaptığını itiraf etmektedir. İnsansız hava araçlarının görüntülerini düne kadar inkar eden genelkurmayın en üst düzey yetkilisinin bugün bu itirafları yapması ibretle izlenmektedir. Koşanerin açıklamalarının derhal savcılar tarafından incelenerek sorumlular hakkında yasal işlem başlatılması gerekmektedir. Kendi karakolunu bile savunamayacak hale gelen bir ordunun ülkeyi nasıl koruyacağı merak konusu olmaktadır.Bu gelişmeler,silahlı kuvvetler kanununun biran önce değiştirilerek Genelkurmayın milli savunma bakanlığına bağlanmasını ve sivil denetim altına alınmasını bir kez daha gündeme getirmiştir.

Mübarek ramazan bayramının tüm halkımızın ve İslam aleminin dirilişine, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesine vesile olmasını diliyor, bayramınızı tebrik ediyoruz. Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı adalet ve özgürlükler platformu adına

Mazlumder Akyazı şubesi

Burhan ÇİMŞİT


Bir cevap yazın