Amerikalı lobici: ‘Füze kalkanının hedefi İran’

Amerikalı lobici ve Füze Savunma İttifakı (MDAA) Başkanı Riki Ellison, Türkiye’de kurulması beklenen füze kalkanının İran’dan Avrupa ve ABD’ye yönelebilecek füzelerin erken tanımlanması amacıyla tasarlandığını savundu.

Amerikan kontrolündeki radarlardan oluşan NATO savunma sistemi kapsamında Türkiye’ye yerleştirilecek olan AN/TPY-2 tipi radar sistemi için, “Bu sistem çok yüksek standartlara sahip olacak, dolayısıyla da Türk hava sahasına herhangi bir yerden gelebilecek herhangi birşeyi tanımlayabilecek. Örneğin Pakistan’dan bu yöne bir füze atılması durumunda bu sistem tarafından hemen tanımlanacak” ifadelerini kullanan Ellison, bu yılın sonuna kadar yerleştirilmesi planlanan radar sisteminin “İran’ın uzun menzilli füzeye sahip olma tehdidi sürdüğü müddetçe bölgede kalacağını” savundu.

Radikal’in haberine göre, Ellison, ayrıca radar sisteminin Türkiye dışında Akdeniz’deki Amerikan gemilerinde bulunan ileri teknoloji füze savunma sistemiyle ve 2015’te Romanya’da kurulacak olan yeni bir füze savunma sistemiyle entegre olacağını belirtti.

Yer birlikte seçilecek

Ellison’a göre Türkiye’deki radar sistemi İran’a en yakın bölgeye kurulacak. Bu da Türkiye’de sistemin yerleştirilebileceği dört alternatif bölge arasında Muş-Malatya ya da Diyarbakır seçeneklerini öne çıkartıyor. Sistemin yerleştirileceği bölgenin Amerikan ve Türk yetkililerce birlikte seçileceğine dikkat çeken Ellison, “Adana’daki İncirlik Üssü’ne teknik nedenlerden dolayı yerleştirileceğini düşünmüyorum. Sistemin özelliğinden dolayı İran sınırına ne kadar yakın olursa o kadar iyi olacak” diye konuştu. Ellison, radar sisteminde çoğunlukla sivil Amerikalı yetkililerin görev yapacağını, bölgenin ise Türk askerleri tarafından korunacağını kaydetti.

Dışişleri: Hedef İran değil

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye kurulacak erken uyarı radar sisteminin İran dahil spesifik olarak herhangi bir ülkeye karşı konuşlandırılmadığını, sistemin NATO’nun “caydırıcılık” konseptinin bir parçası olduğunu vurgulandı. Öte yandan İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, NATO’nun füze kalkanı projesine tepkisini, “Tahran ulusal çıkarlarına yönelik herhangi bir tecavüzü tolere etmeyecek” sözleri ile ortaya koydu.

Bir cevap yazın