Füze Kalkanı İsrail’i de koruyacak mı?

Yerel olarak yayın yapan Ayıntab Gazetesi, Türkiye’nin ve Dünyanın gündemini meşgul eden Türkiye- İsrail gerginliğini ve İsrail’i koruma adına Türkiye’ye kurulacak olan Füze Kalkanına ilişkin manşetten verdiği haberde “Birileri bunları açıklasın” başlığını atarak kamuoyunda yanıtı merakla beklenen bazı sorular sordu.

Gazete manşet spotuna; “Türkiye’nin ve dünyanın gündemini meşgul eden Türkiye-İsrail gerginliği ile ilgili her gün yeni açıklamalar ve iddialar ortaya atılırken, füze kalkanı ise adeta görmezden geliniyor” denildi.

Haberin detayında; “Ortadoğu’nun iki büyük gücü olarak nitelendirilen Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan Kanlı Mavi Marmara olayının ardından askıya alınmıştı. İsrail Büyükelçisinin Türkiye’yi terk etmesini istenmesinin ardından Dünya gündemi iki ülke arasında yaşanan gerginliğe odaklandı” ifadelerine yer verildi.

Füze kalkanı ile Müslüman Ülkelere Gözdağı Verilmek İsteniyor

Füze Kalkanın bu karambolde Türkiye’ye yerleştirilmek islendiğine dikkat çeken gazete; “Madalyonun bir yüzünde Türkiye-İsrail arasında yaşanan gerginlik hamasetle ortaya konurken, arka planında Füze Kalkanının bu karambolde Türkiye’ye yerleştirilmesinin gözlerden kaçırılırcasına kabul edilmesi dikkat çekti. Füze Kalkanı Türkiye ile komşuları arasında düşmanlığı da beraberinde getiriyor. NATO tarafından özellikle İsrail’i koruma adına yapılan bu çalışma İsrail’in yaptığı saldırılara karşılık verilmesini de engellemek ve diğer Müslüman ülkelere karşı Türkiye üzerinden gözdağı verilmesi anlamına gelmektedir.” bilgilerine yer verildi.

Füze Kalkanı Gizli Tutuluyor

Gazetede; “İki ülke arasında yaşanan krizle gündemi meşgul edip peş peşe açıklamalarla vatandaşın dikkati başka yöne çekilirken, Füze Kalkanının artıları ve eksileriyle ilgili hiç bir açıklama yapılmaması ve bu konuyla ilgili yüzeysel ve tatmin edici olmayan açıklamalar yapılması ile kafalarda soru işaretine neden oldu.” ifadelerinin ardından bu konu hakkındaki bazı soruların listesi yayınlandı.

İşte o soru listesi;

– Füze Kalkanı savunma amaçlı mıdır ve saldırı amacı da ihtiva ediyor mu?

– Hangi NATO ülkesini, hangi saldırgan ülkeye karşı koruyacak?

– Türkiye’nin doğu vilayetlerine yerleştirilmek istenmesinde hedef salt İran mıdır, yoksa Rusya, Ermenistan, Gürcistan mıdır?

– Kandil’e konuşlandırılacak Amerikan askerleri orada papatya mı toplayacak?

– Füze Kalkanı NATO üyesi olmayan İsrail’i de koruyacak mı?

– İran’a karşı konuşlandırılacağı herkesçe düşünülen Füze Kalkanı olası bir İran karşı taarruzuna haklılık payı kazandırmaz mı?

– Füze Kalkanı AK Parti iktidarının ayağının altına konan bir sabun olabilir mi?

(Şefik Mert – İLKHA)

Bir cevap yazın