240. hafta: NATO füze kalkanı projesine hayır!

Üniversitelerimizde yeni eğitim dönemi başlarken bazı üniversitelerin kayıt için başı açık fotoğraf istemesi insan haklarına, inanç özgürlüğüne ve eğitim hakkına bir müdahale anlamı taşımaktadır. Defalarca uyarılmalarına rağmen hala baskıcı ve yasakçı zihniyeti terk etmemekte direnen üniversite yöneticilerinin bu hukuksuz uygulamayı biran önce sona erdirmesini istiyoruz. Aksi halde YÖK başkanlığının başörtüsü yasağında ısrar eden rektörlükler hakkında gereğini yapması gerekecektir.

İşgalci, siyonist İsrail rejiminin Mavi Marmara cinayetlerini ve Gazze ablukasını meşrulaştırmaya çalışan Birleşmiş Milletlerin raporunu bir kez daha kınıyoruz. Bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin işgal ve katliamlardan sorumlu İsrail çetesine yaptırım uygulama kararını sonuna kadar destekliyoruz. Hükümetten kamuoyuna deklare ettiği beş maddelik yaptırım kararını, özellikle saldırı emrini veren ve icra eden İsrailli yetkililer hakkında Türkiye mahkemelerinde hukuki süreci ciddiyetle işletmesini ve devamında da gereken adımların atılmasını istiyoruz. Gazze’ye uygulanan ambargonun sona erdirilmesi talebi İsrail’in zulümlerine tamamen engel olmasa bile bu güne kadar ilk defa bölgede bir devletin İsrail’e “Artık Yeter” itirazını yükseltmesi anlamına gelmektedir.

Bu güne kadar İsrail ile ilişkilerin bozulmaması için her türlü zulme göz yuman işbirlikçi dış politikanın terk edilmeye başlanması sevindiricidir. AK Parti hükümetinin ABD-İsrail ekseninin terk edilmesi yolunda ciddi adımlar atarak İsrail devletinin zulümlerine karşı durması takdir edilecek ve desteklenecek bir siyasettir.

Ancak İsrail ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik tüm gündemi işgal ederken, Türkiye’nin NATO Füze Kalkanı projesine imza atmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye’ye kurulacak füze kalkanının savunma amaçlı kullanılacağı söylense de başta İran olmak üzere İslam coğrafyasının bu füze kalkanı tehdidi altında olacağını anlamak zor değildir. Dolayısıyla hükümetin zalimler karşısında, mazlumun yanında yer alan davranışlarını nasıl destekliyorsak zulme yol açacak ve emperyalist güçlerin çıkarlarını güçlendirecek her eyleminin de karşısında olduğumuzu vurgulamak istiyoruz.

Ülkemizde ve bölgemizde akan kanın ve gözyaşının biran önce durması, özgürlük ve adaletin tüm coğrafyamıza ve insanlık ailesine hakim olması en büyük temennimizdir. Bu vesile ile siyonist İsrail rejimine haddini bildiren onurlu duruşun devam etmesini ve zalim Esad rejimi ile de tüm siyasi ve ekonomik ilişkilerin askıya alınmasını talep ediyor, önümüzdeki hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere hepinizi Allaha emanet ediyoruz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı sözcüsü

İsmail KAHYA

Bir cevap yazın