334. hafta: 12 Eylüllere hayır!

Başörtüsüne özgürlük 334.hafta basın açıklaması 10 Eylül 2011 tarihinde, saat 12.30 İzmit İnsan Hakları parkında yapıldı.Basın açıklamasını Orhangazi Ergin yaptı.Konusu 12 Eylül darbesiydi.Basın açıklaması sırasında darbecilere sembolik olarak kırmızı kart gösterip, düdük örtülerek, sosyal hayattan çekilip, işlerine bakmaları gereği belirtildi.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

334.HAFTA BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK BASIN AÇIKLAMASI 10 EYLÜL CUMARTESİ

12 EYLÜLLERE, DARBELERE “DUR” DE!

Değerli halkımız ve basın mensupları, başörtüsüne özgürlük 334.hafta basın açıklamaza hoş geldiniz.31 yıl önce bugünlerde,12 Eylülde Türk Silahlı Kuvvetleri toplumsal ve siyasal şiddet ortamını ve siyasal iktidarsızlık durumunu gerekçe göstererek ülke yönetimine el koymuş, halkın oylarıyla seçtiği TBMM’yi feshetmiştir.

Dönemin ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Türkiye Masası Sorumlusu Paul Henze’e darbeyi haber veren diploamat “your boys have done it — sizin çocuklar işi bitirdi “- diyerek müjde vermesi, silahlı kuvvetlerin, darbeyi sadece kendi emir komuta hiyerarşisi içerisinde gerçekleştirmediği yönünde önemli bir işaret olarak değerlendirmek gerekir.

12 Eylül darbesiyle birlikte sağcısıyla, solcusuyla her kesimden, yüz binlerce kişi gözaltına alınmış, bir milyonun üzerinde insan fişlenmiş, yüz binlerle ifade edilen insan hakkında, adına sıkıyönetim denilen zulüm mahkemelerinde davalar açılmış, binlerce kişi idamla yargılanmış, 50 kişi idam edilmiş, yüzlerce kişi işkence ve şüpheli nedenlerle ölmüş, onlarcası intihar etmiş, otuz bin civarında insan siyasi mülteci statüsünde ülkeyi terk etmek zorunda kalmış, sendikalar, siyasal partiler, basın organları antidemokratik bir biçimde kapatılmıştır. Kısacası 12 Eylül darbesi toplumun tüm kesimlerinin, tüm örgütlü unsurlarının üzerinden dev bir buldozer gibi geçmiştir. 12 Eylül bu açıdan, acılarla ve buhranlarla örülü bir, toplumsal yıkımın ifadesidir.

Bu baskılar, toplumda darbecilere karşı bir nefret uyanmasına sebep olmuştur.Hiç kimsenin demokratik rejime her nasıl olursa olsun müdahaleye hakkı yoktur.12 Eylül’ü ve darbeleri lanetlemek için bu gün buradayız, bundan sonra da buralarda olacağız.Ordunun darbeye dayanak aldığı iç hizmet yönetmeliği 35.madde acilen değişmelidir. Ancak, meclis görev verdiği takdirde ordu müdahale edebilmelidir. Bu ülkeyi yönetmeye meraklı askerler darbeyle değil, siyasete atılarak demokratik yollarla bunu denemeli, parti kurarak boylarının ölçüsünü almalıdırlar. Halkın onay ve desteği olmayan askerlerin, halkın vergileriyle alınmış silahları, darbeyle halkın üstüne çevirmeye, darbe yapmaya hakları yoktur.

12 Eylül darbecilerinin ifadelerinin alınmaya çağrılması sadece bir seçim şovu muydu? Acilen 50’ye yakın insanı idam eden bu kişilerin, yargılanıp ceza almasını istiyoruz. Bu cezalar, darbe heveslilerine bundan sonrası için ibret olmalıdır. TSK’nin internet sitesindeki 27 Nisan bildirisini kaldırılmasını çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz.Bu bir iyileşme belirtisidir. Asker, sivil hayata müdahaleden elini çekmeli ve asli görevine geri dönmelidir. Fakat, bu bildirinin geri çekilmesi de yeterli değildir. Görevi olmayan bir sahada, sivil yaşama, cumhurbaşkanlığı seçimine, Genelkurmayın internet sitesinden müdahaleye kalkanlar tespit edilip, yargılanarak gerekli cezayı almalıdır. Çünkü, buraların giderleri halkın verdiği vergilerle karşılanmaktadır ve hiçbir görevli memurun, kendi siyasi görüşleri doğrultusunda burada işlem yapmaya, siyasi görüş beyan etmeye hakkı yoktur.

Bu tavırların, halkın göz bebeği olan orduyu yıprattığı muhakkaktır. Bu tür art niyetli çürük elmalar, sepetten temizlenmeli ve kokuşmanın önüne geçilmeli, ordumuzu yıpratanlar layık oldukları cezalara çarptırılmalıdır. Bir avuç darbecinin, cuntacının, malum siyasi görüş mensubunun, kanun dışı fillilerle orduyu ve bu kurumda görev yapan, vatan savunmasını üstlenmiş, saygıdeğer, kıymetli subaylarımızı lekelemeye hakkı yoktur. Ordumuz, bu çağdışı, demokrasi düşmanı unsurlardan acilen temizlenip, sadece halkın ordusu ve sadece halkın emrindeki ordu durumuna gelmelidir. Katıldığınız için teşekkür ederiz.

KOCAELİ KARTEPE İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

GÖNÜLLÜSÜ ORHANGAZİ ERGİN

Bir cevap yazın