Eller karşılıklı tetikten çekilmelidir

Tatvan’da “Kurumsallaşma Sürecinde KİAP” gündemiyle kurumsallaşmayı masaya yatıran KİAP, gündeme ilişkin görüşlerini de yaptığı basın açıklaması ile kamuoyuyla baylaştı. Türkçe ve Kürtçe olarak yapılan açıklamada, Silvan olaylarıyla yeni bir aşamaya giren şiddetin üretilen çözüm önerilerinin zemininin kaybolmasına neden olduğunun altı çizilerek, taraflardan siyaset ve müzakere zeminini baltalayacak ve çözüm yollarını kapatacak tavırlardan kaçınmaları istendi.Halkların bir arada yaşama imkânlarının ancak adalet zemininde gerçekleştirilecek bir kardeşlikle mümkün olabileceğinin vurgulandığı basın açıklamasında, “Bunun ön koşulu olarak devletin bir an önce operasyonlara son vermesi, PKK’nin de silahlı eylemlerini durdurması gerekir. Nitekim eylemin operasyonları, operasyonların da eylemi davet ettiği bilinen bir gerçektir. Bunun yanında gündeme gelen sınır ötesi kara harekâtı fikrinden, süreci daha da kanlı ve içinden çıkılamaz bir hale getireceğinden, vazgeçilmelidir.” ifadeleri kullanıldı.

Kardeşlik İçin Adalet Platformu “Kurumsallaşma Sürecinde KİAP Çalıştayı” Basın Açıklaması

Türkiye’nin artık en önemli sorunlarının başında geldiği herkes tarafından kabul edilen Kürt Sorununda, gelinen süreç itibariyle yeni bir krizle yüz yüze gelinmiş görünmektedir. Geçmişte de zaman zaman alevlenen iki taraflı şiddet politikalarının bir çözüm yolu açamayacağı aşikârdır. Son dönemde şiddeti artan çatışma ortamı, Silvan olaylarıyla yeni bir aşamaya girmiş bulunmaktadır.

Şiddet olaylarının Silvan özelinde yeniden tırmanması her iki taraftan da üretilen çözüm önerilerinin zemininin kaybolmasına neden olmuştur. Bu çerçevede, siyaset ve müzakere zeminini baltalayacak ve çözüm yollarını kapatacak tavırlardan kaçınılmalıdır. Bunun ön koşulu olarak devletin bir an önce operasyonlara son vermesi, PKK’nin de silahlı eylemlerini durdurması gerekir. Nitekim eylemin operasyonları, operasyonların da eylemi davet ettiği bilinen bir gerçektir. Bunun yanında gündeme gelen sınır ötesi kara harekâtı fikrinden, süreci daha da kanlı ve içinden çıkılamaz bir hale getireceğinden, vazgeçilmelidir.

Bunun yanında seçime genişletilmiş bir blok halinde girerek siyaset zemini arayışını somutlaştıran BDP’nin bu arayışını, pratize edecek imkânları, gün geçirmeden uygulamaya koyması gerekir.

Ölen asker ve militanlar toplumda yüksek tansiyonun devam etmesine, psikolojik ve fiziksel savaş havasının devamına ve bu çerçevede halklar arasındaki psikolojik duvarların artmasına neden olmaktadır.

Başbakan ve hükümet çevreleri ile PKK ve BDP’nin savaş, tehdit ve şantaj dilini kullanmaktan vazgeçmesi gerekir. Hükümet başlattığı ve bir türlü devamını getiremediği açılım sürecinin devam ettiğini somut pratiklerle halka göstermelidir. Normalleşme sürecinin işletilebilmesi için PKK kaçırılan sivil ve askerleri serbest bırakmalı, kamu yararına faaliyet gösteren otoyol şantiyesi, maden işletmeleri gibi işletmelerin üzerindeki baskı uygulamasına son vermeli, gündeme ciddi şekilde taşınan bir nevi vergi uygulaması olarak görülen talepler sonlandırılmalıdır.

Halkların bir arada yaşama imkanları ancak adalet zemininde gerçekleştirilecek bir kardeşlikle mümkündür. Bunun için bizler Kardeşlik İçin Adalet Platformu olarak yukarıda ifade ettiğimiz beklentilerimizi kamuoyu ve basınla paylaşıyoruz.

KİAP Bileşenleri

Daxwiyaniya Çapemenî ya Ji Bo Biratiyê Platforma Edaletê a Bi Navê

“Di Pêvajoya Damezrandinê de Xebitîna KİAP’ê”

Wisa dixwiye ku pêvajoya em têdane de di pirsgirêka Kurd de tengezariyeke nû destpêk kiriye. Di Tirkiyê de îro hemû derdor ev yekê dipejirînin ku pirsgirêka Kurd sereke ji ew pirsgirêkên Tirkiyeyê yên girîngtirîne. Ev yek jî eşkere ye ku mîna do dîsa îro jî politîkayên tundî yên dualî riyêk ji çareseriyê re venakin. Hawirdora pêkûtiya îro bi bûyerên Silvanê ketiye asteke nû.

Di Silvanê de ji nû ve rûdana bûyerên tundî bûye sedemê viya ku ew pêşniyarên çareseriyê ku ji alî herdu hêlan ve hatibûne rojevê zêmîna vanan wenda bûye. Di vî xalê de divê her alî ji wan helwestên ku riyên siyaset û muzakereyan dixitimînin re birevin, dûr bisekînin. Ji bo viya jî lazime ku dewlet di demekî herî kin de dev ji operasyonan berde û ji alî din PKK jî divê dawî bi çalakiyên xwe yên çekdar bîne. Lewre eşkereye ku operasyon bang ji çalakiyan û çalakî jî bang ji operasyonan dikin. Tevlî viya dîsa divê ji raman û biryara operasyona dersînor bête betal kirin. Jiber viya ku ev e raman û biryar pêvajoyê çêtir ber bi xwînê û aloziyê re dibe.

Her weha BDP’ya ku mîna eniyeke berfireh gerîna xwe ya beşdarbûna zemîna siyasetê eşkere kiriye, divê ew jî ev gera xwe di demekî kin de biavêje jiyanê û ji bo viya îmkanên pratîkbûnê pêk bîne.

Berdewamkirina mirina leşker û gerîlayan dibe sedemê di civakê de bilindbûna vekêşan û di dawiya viya de jî hawirdora şerê ya fîzîkî û psîkolojîk didome û her weha dîwarên psîkolojîk yên nava gelan zêde dibin.

Lazime ku Serokwezîr û derdorên hikûmetê jî PKK û BDP jî dev ji zimanê şer, gef û şantajê berdin. Divê hikûmet bi pratîkên eşkere ji gelê re bide xwiyakirin ku pêvajoya pêngavê didome. Ji bo bikaranîna pêvajoya biristbûnê divê PKK ji ew sivîl û leşkerên ku revandine azad berde, dawî bi ew zordestiya xwe ya li ser şantiyeya şahrê, kargehên lajwerdê û h.w.d. bîne. Her weha lazime ku PKK dawî ji ew kirina xwe ya wekî xwastina bêş û bertilê bîne.

Dirfetên bihevre jiyana gelan encax bi di bingeha edaletê de avakirina biratiyekê ve pêkane. Ji bo viya em ê wekî Ji Bo Biratiyê Platforma Edaletê xwastinên xwe yên ji jor bi girseya gel û çapemeniyê parva dikin.

Hêmanên KÎAP’ê

Bir cevap yazın