Muhammed Cihad Saatçioğlu’na özgürlük!

Mazlumder Üyesi ve aktivist Muhammed Cihad Saatçioğlu, 21 Ağustos 2011’de Sınırdışı Operasyonların durması için Taksim’de yapılan eylemlere katılmak üzere gittiği ilk dakikalarda gözaltına alınmıştır. Nöbetçi Mahkemece serbest bırakılmış ancak Terörle Mücadele Şube Görevlilerince 19 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’nun bazı kararlarının protesto edildiği yürüyüşe katıldığı ve bu eylemde çekildiği iddia edilen fotoğraflara dayanarak Terör Örgütüne Üyelik suçu isnadı ile tutuklanmıştır.Ailesinin de başvurusu ile 26 Ağustos’tan beri Metris Cezaevi’nde tutuklu bulunan Saatçioğlu ile MAZLUMDER avukatlarından Arife Gökkaya Dinç müdafi sıfatıyla 9 Eylül 2011 tarihinde bir görüşme yapmıştır. Av. Arife Gökkaya Dinç “Görüşmede Muhammed Cihad Saatçioğlu, haklı olduğunu düşündüğü bütün protesto eylerine kendi kimliğinden vazgeçmeden katıldığını, gözaltı gibi bir sonucu tahmin ettiğini, kendisinin tutuklanarak Müslüman çevreye gözdağı verilmek istendiğini belirtti. Protesto eylemlerine katılmasının kendisini terör örgütü üyesi yapmayacağını ve herhangi bir örgütle de bağının bulunmadığını, gerçeğin mutlaka açığa çıkacağına olan inancını dile getirdi.

Ayrıca basında yer alan silahlı kişilerce çekilmiş fotoğraflarının bir yardım derneği adına Gazze’ye yardım götürdüğü sırada çekilmiş olduğunu, cep telefonunda bulunduğu belirtilen bilgi notlarının internet ortamında mevcut olup herkesin temin edebileceğini, kendisinin de gazeteci kimliği sebebiyle kaydettiğini belirtti. Hatta polise karşı şiddet kullandı gibi iddiaları ise kabul etmediğini, medyada sürekli taş ve gaz bombası atan kişinin kendisi olmadığını bunu ifadelerinde de belirttiğini kaydetti” dedi.

MAZLUMDER tarafından hazırlanan dilekçe ile tutuklamanın bir tedbir olduğu, Muhammed Cihad hakkında tutuklamayı gerektirecek bir hususun olmadığı, soruşturmaya dahil edilen resimlerin bir insanın özgürlüğünü kısıtlamaya yetmeyeceğinden bahisle Tutuklama Kararına İtiraz edildi.

12 Eylül 2011 tarihinde ise Av. Arife Gökkaya Dinç, MAZLUMDER’i temsilen Muhammed Cihad’a Özgürlük Platformunun Taksim Hill Otel’de düzenlediği basın toplantısına katıldı.

Av. Arife Gökkaya Dinç tarafından yapılan açıklamada “MAZLUMDER Kim olursa olsun mazlumun yanında yer alması ilkesini bu olayda da korumuş, Muhammed Cihad’ın insan olması yeterli sayılmıştır. Sonuç olarak diyebiliriz ki, bir şüphelinin suçlu olması ihtimaline göre tutuklu olması karşısında özgür olmasının gerekliliği daha önceliklidir” ifadelerine yer verildi.

MAZLUMDER Basın Bürosu

Bir cevap yazın