241. hafta: Yaş sınırı kalktı, yasak da tamamen kalkmalı

Yıllardır ülkemizdeki yasakçı zihniyetin ürünü olan kuranı kerime 12 yaş sınırı yasağı bugün itibari ile kalkmıştır. Bu yasağı uygulayan zihniyeti yıllarca dile getirmiştik. Nihayet bu yasak ve zulmü ortadan kaldıranlara teşekkür ediyoruz. İnşallah ülkemizde bu tür yasakların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

ODTÜ’de yaşanan başörtüsü zulmü devam ediyor. Bu zulmü devam ettirenleri bir kez daha kınıyor ve yasakçılar hakkında önlemler alınmasını istiyoruz.

Ülke ve dünya gündemini etkileyen önemli olayların yaşandığı bir haftayı daha geride bırakıyoruz. Geçen haftaya damasını vuran en önemli olaylardan birini hiç şüphesiz Ankara-Telaviv ilişkilerini tamamen kopma noktasına getiren gelişmeler oluşturmaktadır. Hepimizin bildiği gibi Gazze’ye insani yardım götürürken uluslar arası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisinde 9 kardeşimiz şehid düşmüş, birçoğu çeşitli yerlerinden yararlanmış ve gözaltında işkence ve zulme maruz kalmışlardı. Bu cinayetlerin araştırılması ve sorumluların ortaya çıkarılması amacıyla oluşturulan BM Komisyonu’nun hazırladığı rapor resmi olarak açıklanmadan bazı güçlerin marifetiyle New York Times gazetesine sızdırıldı. Sadece Türkiye kamuoyunun değil, insaf ve vicdan sahibi tüm dünya insanlarının büyük tepki gösterdiği rapor ne yazık ki adaletten, hukuktan ve insani değerlerden uzak bir anlayışın ürünü olarak kabul edilmektedir.

Zira bu rapor, İsrail’in uluslar arası sularda yaptığı vahşi korsanlık ve saldırganlığı haklı göstermekte, üstelik Gazze ablukasını uluslar arası hukuka uygun bulmaktadır. Siyonist rejimi adeta ödüllendiren bu rapor BM adına hazırlanmış olması nedeniyle de büyük bir skandal olup uluslar arası insani hukuk ilkelerine ayrılık oluşturmaktadır. Nitekim Türkiye’nin raporun basına sızdırılmasının hemen ardından İsrail’e karşı bir dizi yaptırım kararı alması ve bu raporu yok hükmünde kabul etmesi takdir edilecek onurlu bir siyasi yaklaşımdır. Hükümetimizin bu onurlu tavrını bundan sonraki hukuk mücadelesinde ve BM gündemine gelecek olan bağımsız Filistin devletinin ilan edilmesinde de görmek hepimizin arzusudur.

Somali’de yaşanan açlık ve kıtlığın neden olduğu insani trajedi ne yazık ki devam etmektedir. Binlerce insan hala derme çatma kamplarda açlıkla mücadele ederek yaşam savaşı vermektedir. Somalili kardeşlerimizin yanında olan Akyazı halkına bugüne kadar yaptıkları yardımlardan dolayı bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz. Komşusu açken tok yatan bizden değildir, düstürunu esas alan bu yardım çalışmalarının sürmesi en büyük temennimizdir. Yıllarca kara kıtanın zenginliklerini talan eden, yağmacı haçlı zihniyetinin karşısında biz Müslümanların Afrikalı kardeşlerimize sadece Allah rızası için yardım etmemiz inancımızın ve insanlığımızın bir gereğidir.

İnşallah Afrika, asya ve ortadoğunun mazlum halklarının acı gözyaşı ve sefaletle yoğrulan hayatları geride kalacak, özgürlük, adalet ve maddi refahın birlikte geleceği çok daha güzel bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz.

Önümüzdeki Cumartesi saat 12:30’da hafta görüşmek üzere, Allaha emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder sözcüsü

İrfan ALEMDAR

Bir cevap yazın