22 genç öğretmeni bu sistem öldürdü!

Antalya’da 25 yaşındaki ataması yapılmayan öğretmenlerden biri daha girdiği bunalım sonucunda intihar etti. Yıllardır atama bekleyen öğretmen adayı, Selçuk Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu Ceyda Cansu Denker’in uzun süredir dershanelerde iş aradığı ve son iş görüşmesi yaptığı dershaneden 300 TL’lik maaş teklifi aldığı öğrenildi.

Bunun üzerine bunalıma giren Denker, kendini 4. kattaki evlerinin balkonundan boşluğa bıraktı. Genç kadın, ambulansla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Denker ile birlikte intihar eden ataması yapılmayan öğretmen sayısı 22’ye yükseldi.

Devlet sömürüyor

Konuyla ilgili Millî Gazete’ye konuşan Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) Akdeniz Bölge Sorumlusu Ramazan Hakan, 150 bin ihtiyaç olmasına rağmen az sayıda atama gerçekleştiren MEB’in Hüseyin Çelik ve Nimet Çubukçu döneminde kötü yönetildiğini söyledi.

Ramazan Hakan, öğretmen açığının ucuza kapatılmak istendiğini vurgulayarak, “Bakanlık 150 bin öğretmen açığı olduğunu açıklıyor. Ama 10 bin alım yapıyor. Geçen yıl 77 bin ücretli öğretmen çalıştırılmış. Madem ihtiyaç var niçin kadroya alınmıyor. Çünkü devlet de öğretmenleri sömürüyor. Ücretli öğretmen 300 TL ile 800 TL arasında maaşa çalışır. Tatillerde maaş almaz. Hatta kar yağmasın diye dua eder. Kar tatillerinde de para alamaz” dedi.

İşsiz kaldılar, evlenemediler

AYÖP Akdeniz Sorumlusu Ramazan Hakan, sistemin sosyal yapıyı da olumsuz etkilediğini belirtti. “Atama bekleyen öğretmenler, evliliklerini erteledi. İşsiz oldular, yaşları 30’u geçti. Evliler de çocuk yapmadı” diyen Hakan, “Milli Eğitim Bakanlığı 30 bin öğretmen alımı yaptığını açıklıyor. Ancak burada gerçek şöyledir. Kadroya alımların yarısı sözleşmelilerden geçmiştir. Bu durumda ataması yapılanlar 15 bin olmuştur. Yıllardır devam eden bu yanlışlıklar yığılmalara neden olmuştur. Meslek liselerinde 10. sınıftan sonra fizik dersi müfredatta yer almamakla birlikte üniversiteye giriş sınavında sorulmaktadır. Bu çelişkinin giderilmesi gerekir” diye konuştu.

Milli Gazete

Bir cevap yazın