Kırgızistan’da başörtüsü eylemi

Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın önünde toplanan bir grup hanım, bakanlığın başörtüsü yasağını protesto etti.

Mütekalim Hanımlar Derneği Başkanı Cemal Frontbekova, yeni eğitim sezonunda bazı okullarda keyfi olarak başörtüsü yasağı uygulandığını belirterek bakanlığın bu soruna bir çözüm bulmasını istedi.

Frontbekova, konu ile ilgili olarak daha önce de yasağı uygulayan okulları bir mektupla bakanlığa bildirdiklerini fakat bir sonuç çıkmadığını söyledi. Frontbekova, Yasağın devam etmesi durumunda Cuma günü Alatoo Meydanı’nda büyük bir kitlesel gösteri düzenleyecekleri bilgisini verdi.

Kırgızistan’da yasalara göre başörtüsü yasak değil fakat bazı okul müdürleri okula özel kıyafet zorunluluğu getiriyor ve bu kapsamda öğrencilerin başörtüsü takmasına izin vermiyor.

Daha önce de Gol Eyaleti Con Oruktu Bölgesi imamı, bazı okul müdürlerini başörtüsüne yasak getirdikleri için mahkemeye vermişti. Dava devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın önündeki gösteri devam ederken Milli Eğitim Bakanı, göstericilerle konuşarak sorunun çözülmesi için gerekeni yapacağını açıkladı. Bakan, ülkede böyle bir yasak bulunmadığını, müdürlerin keyfi uygulaması olduğunu söyledi. Bunun üzerine göstericiler, bakandan bu konuda bir karar çıkarmasını istediler. Bakan ise, bu konuda karar verme yetkisinin kendisinde değil mecliste olduğunu söyledi. Göstericiler bakandan imzalı ve mühürlü olarak ‘Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda başörtüsü yasağı bulunmamaktadır.’ yazılı bir kağıt aldıktan sonra dağıldılar.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın