Kürecik halkı Füze Kalkanı’na karşı direnecek

Malatya’nın Kürecik İlçesi’nde kurulacak olan füze kalkanına karşı Kürecik halkı ile bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, 7 maddelik eylem kararı aldı.

Kürecikliler ilk eylemlerini, 2 Ekim’de füze kalkanının kurulacağı düşünülen bölgeye yürüyüş düzenleyerek gerçekleştirecek.

Kürecikliler Dayanışma ve Kültür Derneği İstanbul Şubesi Yöneticisi Hüseyin Hazar, kafası ve beyni açık olan insanların dünyanın her yerinde bu tür insanlığa zarar veren mekanizmalara şiddetle karşı çıktığını belirtti.

“Ancak çıkarı ve kârı insanı öldürmekte gören para zihniyetli kuruluşlar ve devletler insanlığın yararına hiçbir şey yapmazlar” diyen Hazar, şöyle konuştu: “Bütün karları insanın zararına olduğu için bugünde insan ve doğasını öldürebilecek bir mekanizmayı bizim Kürecik’e kurmaya çalışıyorlar. Buna şiddetle karşı çıkacağız. Kürecik halkı ezelden beri karşı çıkmayı bilen bir halktır. Bunlar bizi sınamaya çalışıyor. Ama biz bunu çevremize zarar veren bu mekanizmaya elimizden geldiğince dostlarımızla karşı duracağız. Düşman bunu böyle bilmelidir. Kürecik halkı bu öldürücü mekanizmayı kabul etmeyecektir.”

‘İSRAİL’E KARŞI OLMAK BÖYLE Mİ OLUYOR?’

Hazar’ın ardından konuşan derneğin bir diğer yöneticisi İbrahim Duman da, şunları söyledi: “Tüm dünya halkları tarafından bilinmektedir ki yanı başımızda savaş ve saldırılar var. Bu savaş üssünü de Kürecik’e kurmak istiyorlar. Biz biliyoruz ki hiçbir savaş üssü ve özellikle savaş örgütü olan NATO güdümlü sistemin hiçbir halka yarar getirmeyeceği bilincindeyiz. Bu amaçla buradayız.” Duman, AKP ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a şu soruyu sordu: “İsrail’e karşı olmak böyle mi oluyor?”

Emek Dünyası

Bir cevap yazın