Doğu Türkistan’da Çin zulmü sürüyor!

Çin Halk Cumhuriyeti etnik ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine devam ediyor.

Temmuz 2011’de meydana gelen Hotan ve Kaşgar’daki şiddet olaylarıyla bağlantılı oldukları iddia edilen dört Uygur geçtiğimiz hafta Çin hükümeti tarafından idama çarptırıldı. Abdugheni Yusup, Ablikim Hasan, Muhtar Hasan, ve Memetniyaz Tursun isimli şahısların kendilerine isnat edilen suçlara karıştıklarına dair yeterli delil bulunmadığı, üstelik ifade verdikleri esnada ağır işkenceye maruz bırakılarak zorla itirafname imzalatıldıkları öğrenilmiştir. Uluslararası standartlarda, adil yargılanma hakkından mahrum bırakılan dört kişi, Çin’in keyfi uygulamasıyla hayata veda etmek üzereler.

Öte yandan aynı olaylarla bağlantılı iki Uygur da şiddete karıştıkları gerekçesiyle 19 yıl hapis ve 5 yıl siyasi haklardan mahrumiyet cezasına çarptırıldı. Çin’in ya da dünyanın herhangi bir yerindeki basit bir hak arama eyleminin Doğu Türkistan’daki bedeli ölüm ya da yıllarca en ağır koşullarda mahkûmiyet oluyor. Terörist olmakla suçlanan masum ve haklı insanlar, Çin’in 11 Eylül’ü sayılan 5 Temmuz Urumçi olaylarından beri adeta sıkıyönetim altında yaşamaktalar.

Çin’i insan haklarına olan saygısız tutumu, yaşam hakkını ihlal etmesi, belli bir etnik kimliği yok etmeğe yönelik nüfus politikaları, işkence ve çarpık hukuk düzeni nedeniyle kınıyoruz. Çin’in Xinjiang bölgesindeki zengin petrol ve doğalgaz yataklarının da Çin’in bu bölgeye olan iştahını kabarttığını biliyoruz. Güçlü olanın zayıf olanı ezdiği bu düzen içinde Çin ile çıkar ilişkilerini hak ihlallerini görmeyerek sürdüren devlet yöneticilerini de kınıyoruz.

MAZLUMDER olarak Uluslararası adalet ve insan hakları kurumlarını ölüm cezasının infazının durdurulması konusunda harekete geçmeye, temel insan haklarının, en başta yaşam hakkının dokunulmazlığına inanan devletleri, Çin zulmüne karşı masum vatandaşları korumaya davet ediyoruz.

Ahmet Faruk ÜNSAL

Genel Başkan


Bir cevap yazın