Savaşa değil eğitime bütçe ayırın

Ataması yapılmayan öğretmenler, atama zulmünü protesto etmek için Diyarbakır il milli eğitim müdürlüğüne yürüyüp basın açıklaması yaptı. Polis kontrolünde Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüyen grup yol boyunca ‘Öğretmenler işsiz okullar öğretmensiz, Özür değil atama istiyoruz, Savaşa değil eğitime bütçe’ şeklinde sloganlar attı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelen grup, Milli Eğitim görevlilerince içeri alınmak istenmedi. Uzun görüşmeler sonucunda içeri alınan grup basın açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakan grup burada basın açıklaması yaptı. Grup adına basın metnini okuyan Filiz Boz, ataması yapılmayan 20 öğretmenin intihar ettiğini ve buna rağmen bir hafta önce 150 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu dile getiren Milli Eğitim Bakanı’nın, öğretmen alımı yapmayacağını açıkladığını söyledi.

Diploması olan öğretmenliğe hazır olan öğretmenlerin niye atanmadığını soran Boz, “Ekonomi iyiyse, bütçe 2,8 milyar lira fazla verdiyse öğretmenler niye atanmıyor, öğretmeni olmayan sınıflara neden akıllı tahta alınıyor? Bunun mantıklı bir açıklaması olsaydı yapılırdı, demek ki Milli Eğitim Bakanları mantıksız işler yapıyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer özür dileyeceğine görevini yerine getirsin. Onun görevi öğretmeni olmayan okullara öğretmen atamaktır ve bu okulların binlercesi mevcuttur.” dedi.

Ücretli öğretmenlik sistemine de değinen Boz, “Öğretmenler, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı olarak, ücretli biçimde çalışıyorlar, eğitim masraflarının büyük bir kısmı veliler tarafından karşılanıyor, öğretmenler ithal alınıyor, okullar ‘eğitime destek’ kampanyaları çerçevesinde hayırseverler tarafından yapılıyor. O halde Milli Eğitim Bakanlığı ne iş yapıyor ve nereye bakıyor.” şeklinde konuştu.

Hükümete oy verenlerin de içerisinde bulunduğu geniş kesimin bu sıkıntılara çözüm istediğini belirten Boz, “Halk, öğretmenler işsiz okullar öğretmensiz kalmasın diyor, öğretmenler mezara değil derse girsin diyor, toplanan onbinlerce imza bunu gösterirken, siz hangi sıfatla onca öğretmenin ölümüne sebep oluyorsunuz ya da 20’si intihar olan bu ölümleri niye engellemiyorsunuz. 27 öğretmen hayatını kaybetti, yetmedi mi artık? Atamaların yapılması için daha kaç arkadaşımızın ölmesi gerekiyor?” diye sordu.

(Veysi Çetik – İLKHA)

Bir cevap yazın