Türkiye, Suriye’ye karşı ABD ile ortak mücadele edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Erdoğan’ın açıklamalarından, zirvede, terörle mücadele, Suriye, İsrail’le ilişkiler, Filistin ve Kıbrıs sorununun gündeme geldiği anlaşıldı.TOPLANTIDAN NOTLAR

Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yaptırımlarının yolda olduğunu, terörle mücadele işbirliğinin süreceğini ve predatorler noktasında sıkıntı yaşanmayacağını, Obama’nın Mavi Marmara baskınıyla ilgili Türkiye’nin haklılığını ortaya koyduğunu ancak yasal destek de beklediklerini, Filistin’in BM’de tanınması noktasında Türkiye’nin her türlü desteği vereceğini söyleyen Erdoğan, ‘müzakere sürecini sabote ediyor’ dediği Rumların petrol arama çalışmalarına, gerekli yanıtın benzer adımlarla kısa sürede verileceğini belirtti.

AFGANİSTAN VE KALKAN TEŞEKKÜRÜ

Türkiye’nin, ABD’nin bir NATO müttefiki, aynı zamanda da son derece iyi bir dost ülke olduğunu belirten Obama, bu kapsamda iki ülkenin değişik konularda, Afganistan’da işbirliğinden dolayı teşekkür etti.

Obama, Libya’nın özgürlük sürecinde de işbirliği yaptıklarını söyledi.

ABD Başkanı Obama ayrıca, Türkiye’nin NATO’nun yükümlülükleri çerçevesinde Türkiye’ye füze savunma radarının yerleştirilmesi aşamasında da işbirliği yaptıklarını belirtti.

SURİYE’YE YAPTIRIMLAR YOLDA

Erdoğan Suriye konusunda şöyle dedi:

“Son olarak Türkiye’ye yönelik kara propaganda başlatan Suriye yönetimine, daha önce de açıkladığım gibi, artık güvenimiz kalmamıştır. Suriye yönetimiyle görüşmelerimizi kesmiş durumdayız. Bu noktaya gelmek istemezdik ama Suriye yönetimi bizi böyle bir karar alma noktasına getirdi.

ABD’nin başlatmış olduğu yaptırımlar var. Bizim yaptırımlarımızın neler olabileceği noktasında Dışişleri bakanlarımızı görevlendirdik ve çalışacaklar. Libya gibi olmayabilir, yaptırımlar her ülkeye göre değişir. Suriye’nin ki de farklı olacaktır. Ön hazırlıklarımız var ve bakanlarımız bu konuyu değerlendirecek. Türkiye’ye dönüşte konuyla iligli geniş kapsamlı bir değerlendirme yapacağız.

Kilometrelerce sınırımız var. Örfi, dini her yönden Türkiye’nin burada ön çekmesi, sağlıklı netice alabilmek açısından önem arz ediyor. Ayrıca daha önce Dışişleri bakanımın ziyaret ettiği Hatay kampına ben de gideceğim ve yerinde incelemelerde bulunacağım. Yaşam koşullarını görüp, kampa yönelik bir program açıklayacağız.”

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın