Başörtülü öğrencilere baskı ve yasak var!

Gaziantep Şahinbey Pakize Kemal Öğücü İlköğretim okulunda okuyan Zeynep, Zehra Kütükçü, Sümeyra Andaç, Şuheda ve Selva Arslan isimli 5 kız öğrenci, günlerdir başörtülü oldukları gerekçesi ile okullarına alınmıyor.

Dün velileri ile beraber okula giden öğrenciler, önce sınıflarına almış, velileri eve gönderildikten sonra ise sınıflardan toplatılıp, kütüphaneye hapsedilmişti. Bugün de velileri ile birlikte okula gelen öğrenciler, ders zilinin çalması ile içeri alınmadıkları okulun önüne kilim sererek defter ve kitaplarıyla ders çalıştı.

Okul yönetiminin kendilerine öğrenciyi okula almadıklarına dair bir tutanak dahi vermediğini ifade eden öğrenci velisi Türkan Kütükçü, “Günlerdir bu müdürün elinden çekiyoruz. Bize, ‘Ben çocuklarınızı bu şekilde almıyorum, gidin derdinizi milli eğitime anlatın’ diyor. Fakat elimize ‘biz bu çocuğu başörtüsü ile okula almıyoruz’ diye bir rapor da vermiyor. Bir rapor olmadığı için bizim milli eğitim müdürüne gitme yolumuzu da kapatıyor.”dedi.

Okul Müdürü Öğrencileri Tehdit Etmiş

Okul müdürü Metin Parlak’ın kendilerini tehdit ettiğini belirten öğrencilerden Zeynep Kütükçü, “Müdür dün bizi sınıflarımızdan alıp kütüphaneye kapattı. Bununla da kalmayıp, ‘siz başınızı açmazsanız anneniz-babanız hapse girer.’ diyerek bizi tehdit etti.” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Zeynep Kütükçü de, “Beni örtümden dolayı okula almıyorlar. Sanki örtüm kalemlerinin ucuna dolanıyor.” diyerek yapılanlara tepki gösterdi

Okul müdürü ise, olayın duyulması üzerine okul önüne gelen basın mensupları ile İnsani Hak ve Özgürlükler Platformunun yetkililerinin ısrarlı görüşme taleplerini reddetti

İnsani Hak ve Özgürlükler Platformu yetkilileri ise, öğrencilerin okula alınmamasının suç olduğunu belirterek, okul müdürünün bu davranışıyla suç işlediğini belirtti. Öğrencilerin zorunlu 8 yıllık eğitim nedeni ile başörtüleriyle de okuyabileceğini ifade eden platform yetkilileri, bu konuda herhangi bir yasağın olmadığına dikkat çekerek, öğrenci velileri ile il milli eğitim müdürlüğüne başvuracaklarını ardından gerekli detaylı açıklamayı yapacaklarını kaydetti.

İLKHA

Bir cevap yazın