BM girişimi Filistin Davasını tasfiyeye yönelik sinsi bir tuzaktır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden milletvekili Dr. Salah El-Berdevil, Mahmut Abbas’ın 1967 sınırları içinde Filistin devleti kurulması için BM’ye gitme girişimini, bireysel bir girişim olması ve Filistin topraklarının büyük çoğunluğundan vazgeçmeyi içermesi nedeniyle reddettiklerini söyledi.

Han Yunus şehrinde düzenlenen konferansta konuşan El-Berdevil “Eylül girişimi aslında Amerika ve Siyonist rejimin talebidir. Bu girişim Filistin topraklarının %78’ini yok sayacak kadar sinsi bir tuzaktır. Önce devlet tanınacak, ardından yapılacak görüşmelerde mültecilerin dönüş hakkı yok edilecektir” dedi.

Olup bitenlerin Filistin’in ulusal projelerine karşı yapılmış bir darbe olduğunu söyleyen El-Berdevil sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu girişim Filistin davasını ve halkını tehdit ediyor. Oslo’dan daha kötü. Bununla Filistin halkının geleceği ve bağımsızlığı şekillendirilmek isteniyor. Sonunda Filistin toprakları üzerinde kurulmuş olan İsrail adındaki gayri meşru varlık tanınacak. Onun tanınmasıyla dünyanın dört bir yanında yaşayan Filistinlilerin dönüş hakkı yok sayılacak ve itiraf edilmiş İsrail’in içindeki Filistinliler de kurulmuş sözde Filistin devletine sürgün edilecektir.”

Fetih liderlerinin kendilerine bu girişimin sadece bir manevra olduğunu bildirdiklerini belirten El-Berdevil, ancak gelişmelerin bunun aksini gösterdiğini ifade etti.

FEM

Bir cevap yazın