Siverek’te öğrenciye, Menemen’de veliye başörtüsü cezası

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, Gazipaşa İlköğretim Okulu 6. sınıfta okuyan Kevser Temur, kendi isteği ve ailesinin desteğiyle yeni eğitim – öğretim yılında başörtüsü ile okula gitti. Okul yönetimi tarafından başörtüsü taktığı için sınıfa alınmayan Temur, velisi Kutfeddin Temur’un okula çağrılmasının ardından tutulan tutanak ile sınıfa alındı. Okul yönetimi tarafından başının açılması için zorlanan ve hakaretlere maruz kalan küçük kız, başörtüsü ile okula gitmeye devam etmeyi sürdürünce okul yönetimi Temur’a disiplin cezası verdi.

Gelişmeler hakkında açıklama yapan Kevser Temur’un babası Kutfeddin Temur, yaşananlar hakkında okul yönetimini eleştirdi. Okul yönetiminin hiçbir hakla kızına psikolojik baskı ve hakaret yapamayacağını söyleyen Temur, ” İlköğretimde 8 yıllık zorunlu eğitim hakkı vardır. Kılık Kıyafet yönetmeliği bahane edilerek kızımın eğitim hakkı elinden alınamaz. Kızım kendi isteğiyle bu yıl okula başörtüsü ile gitmeye karar verdi. Bizde ailece kızımıza bu konuda destek olduk. Kızım okula başörtüsü ile gidince, okul yönetiminin hakaretlerine uğrayıp, psikolojik baskılara maruz kaldı. Son olarak okulun düzenini bozduğu iddiasıyla kızıma disiplin cezası verdiler. Kızıma yapılacak kötü davranışlar devam ederse cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım” dedi

Konu hakkında bilgi almak için okula giden gazetecileri okuldan çıkaran okul yönetimi, 1981 yılında çıkarılan “Kılık kıyafet yönetmeliğini” uyguladıklarını söyleyerek, yapılanların art niyetli ve kasıtlı olduğunu iddia etti.

Örtülü Kızına Destek “Kabahat” Oldu!

Asarlık 100. Yıl İlköğretim Okulu’nda günlerdir yaşanan hukuksuz uygulamalara Menemen Kaymakamlığı da destek verdi. Okul müdürünün devletin kanunlarını çiğneyerek, başörtülü kız çocuklarının eğitim haklarını, şiddet kullanarak engellemesine göz yuman Menemen Kaymakamı, öğrencilerin velisine para cezası verdi.

Verilen cezanın hukuksuz olduğunu belirten öğrencilerin babası Mehmet Şah Kalkan şöyle konuştu: “Okullar açıldığından beri çocuklarım mağdur ediliyor. Okul müdürü çocuklarımı zorla dışarı atmasına rağmen bugüne kadar ne İlçe Milli Eğitim Müdürü, ne de Kaymakam yaşanan bu hukuksuzluğu görmüyor. Yönetmelikte bana verilen bir hakkı kullanarak, çocuklarımı sınıflarına kadar götürdüm diye bana gözdağı vermek amacıyla kaymakam ceza verdi. Oysa ortada bir suçlu varsa o da kanunları hiçe sayan başta okul müdürü olmak üzere diğer yetkililerdir. Kaymakamlık çifte standart uyguluyor. Verilen haksız karara itiraz edeceğim ve gerekli mercilere suç duyurusunda bulunacağım”

(İLKHA)

Bir cevap yazın