Filistin halkının onuru inciniyor

Filistin Başbakanı Heniyye “BM koridorlarında olup bitenlerin Filistin halkının onurunu incittiğini görüyoruz. Devlet başkasına dilenmekle elde edilmez. Filistin devleti, Filistin halkının direnişiyle gerçekleşebilir.” dedi.

Heniyye sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz böyle bir devleti dilenmek istemiyoruz. Devlet zorla alınır. Böyle görüşme ve pazarlıklarla elde edilmez. Elbette bir devleti talep ediyoruz. Biz, tam bağımsız bir devlet istiyoruz. Filistinlilerin dönüş hakkını yok sayacak bir devlet istemiyoruz.”

Mahmud Abbas’ın tek başına hareket etmesi ve sunduğu planda Filistin halkının hak ve hukukundan vazgeçmenin yer alması nedeniyle Filistinli gruplar plana karşı çıkıyor.

***

Abbas: “Filistin Devletine Karşılık Toprakların %78’inden Vazgeçebiliriz”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a Filistin devletinin tanınması başvurusunu teslim eden Mahmud Abbas, başkenti Kudüs olacak Filistin devletinin kurulmasına karşılık Filistin topraklarının %78’lik bölümünden vazgeçebileceğini bir kez daha yineledi.

Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün başta devlet terörü olmak üzere her türlü terör şeklini reddettiğini, İsrail ile yapılan bütün anlaşmalara sadık kaldığını, varolan çatışmayı bitirmek için de görüşmelere hazır olduğunu kaydetti.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Bir cevap yazın