Kürecikliler: Savaşa kalkan olmayacağız

Kürecik’de Füze Kalkanı’na Hayır İnisiyatifi’nin İstanbul yürüyüşünde buluşan yüzlerce Kürecikli, ilçelerinde kurulması planlanan füze kalkanı projesinin bir savaş projesi olduğuna dikkat çekerek, “Savaşa kalkan olmayacağız” dedi.

Malatya’nın Kürecik İlçesi’ne kurulması planlanan “NATO Füze kalkanı-Erken Uyarı Radar Sistemi”ne karşı İstanbul’da yaşayan Kürecikliler, “Kürecik’de Füze Kalkanına Hayır İnisiyatifi” adı altında tepkilerini göstermek amacıyla meydanlara indi. İnisiyatifi üyesi Kürecikliler, füze kalkanının kurulmasını engellemek amacıyla Taksim Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Eylemde, Füze Kalkanına Hayır İnisiyatifi adına basın açıklamasını İbrahim Duman yaptı.

AMAÇ İRAN’A KARŞI İSRAİL’İ KORUMAK

Duman, Kürecik halkının, tüm demokratik güçlerle birlikte Füze Kalkanına karşı mücadele edeceğini söyledi. Duman, AKP hükümetine tepkisini şöyle dile getirdi: “İsrail’e karşı olduğunu söyleyen hükümet, İsrail’in korumalığına soyunmuştur ve bunun için çekincesiz olarak topraklarımızı kullanıma açmıştır. ABD’ye ve NATO’ya bu denli bağımlı olan bir devletin İsrail’e kafa tutuyor görünmesi, halklarımızı aldatmaya yönelik bir yalandan ibarettir.”

BÖLGE SAVAŞ ALANI, İNSANLAR KALKAN YAPILMAK İSTENİYOR

AKP’nin “ulusal çıkarlar” açıklamasına inanmadıklarına işaret eden Duman, Füze Kalkanı’nın asıl amacının, İsrail’i İran’dan koruma projesi olduğunu söyledi. Duman, “ABD, İran ve diğer bölge haklarına karşı hazırlandığı savaşta, bölgeyi savaş alanı, insanlarımızı da canlı kalkan olarak kullanmak istiyor” dedi.

İbrahim Duman, Füze Kalkanı’nın, aynı zamanda insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini ve doğada tahribat yaratacağını kaydetti.

İSTANBUL-EmekDunyasi.Net

Bir cevap yazın