9 gündür okula alınmıyor!

Okula giden kız öğrencilerin mağduriyetleri bitmek bilmiyor. Herkese özgürlük, herkese eşitlik ve herkese insan hakları naralarının atıldığı bir dönemde başörtülü kız öğrencilerine yapılan kör sağır muamelesi ise düşündürüyor. Daha önceleri ilkokul ve ortaokul olarak eğitim veren kurumlar 28 Şubat askeri darbesi sonucu her iki okul birleştirilerek kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitim haline getirildi. Böylece 5 yıllık zorunlu olan ilkokulunu bitirenler isterlerse bir sonraki okula devam edebiliyordu. Ancak ilkokuldan sonraki eğitim olan ortaokulların kaldırılıp kesintisiz 8 yıla çevrilince ergenlik çağına giren ve inancından dolayı başını örten kız öğrenciler büyük bir mağduriyetle karşı karşıya kaldı. Yıllardır sorunun çözümünü siyasilerden bekleyen aileler ise artık yeter diyor.

Yasak Keyfilikten Kaynaklanıyor

Okul yönetimleri başörtüsüyle derse girmek isteyen kız öğrencileri kesinlikle derslere almıyor. Kendilerinden kaynaklanan bir sorun olmadığını ifade eden okul müdürleri başörtülü bir şekilde okula almama konusunda ise kılık kıyafet yönetmeliğini gerekçe gösteriyorlar. Kılık kıyafet yönetmeliğinin başörtüsü ile okumanın önünde bir engel teşkiletmediğini savunan öğrenci ve öğrenci aileleri ise bu yasağın keyfilikten kaynaklandığını ileri sürüyorlar.

Emir Kuluyuz

Günlerdir okula başörtüsüyle giden 8. Sınıf öğrencisi Tuba Cebba, bu gün yine okul yönetimi tarafından derse alınmadı. Bunun üzerine öğrencinin velisi Ahmet Cebba okul yönetimi ile görüşmek üzere kızının okuduğu Hacı Mehmet Cingil İlköğretim Okuluna geldi. Ahmet Cebba, burada okul müdür vekili olduğunu belirten Cengiz Doğru ile görüştü. Öğrenci velisine kızlarını başörtülü olarak derslere almalarının mümkün olmadığını ifade eden Cengiz doğru, bu yasağın kendilerinden kaynaklanmadığını ileri sürdü. Öğrenci velisi Ahmet Cebba’nın müdür vekiline Eğitim hakkının zorunlu olduğunu hatırlatması üzerine de, Cengiz Doğru, “Ben okula bu şekilde alamam. Bu bizden kaynaklanan bir durum değil. Bize bu yönde bir talimat gelmedi. İstediğiniz yere gidin şikayet edin. Eğer okula başörtüsü ile alın diye resmi bir emir gelirse biz de o zaman alabiliriz. Çünkü biz de emir kuluyuz.” dedi.

Okul Yönetimleri Saygı Göstermiyor

Okul yönetiminden bir sonuç alamayan okulun öğrencisi Tuba Cebba ile velisi sorunu çözmek üzere Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek burada İlçe Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına ile görüştü. İlçe milli eğitim müdürünün de benzer ifadelerle kendisini geri çevirdiğini söyleyen öğrenci velisi Ahmet Cebba, “Müdür bey bize gidip okul yönetimine vermek üzere bir dilekçe yazın dedi. Oysa bizi buraya okul yönetimi gönderdi. Bu kör sağır muamelesi niye” diye konuştu. Çocuğunun hakkını her yerde arayacağını vurgulayan Ahmet Cebba, “Kızım geçen sene de başörtülü olarak gitmek istedi, ama biz arkasında duramadık. Ama artık bu sene kesinlikle dışarıda örtüsünü açmayacağını söylüyor. Bize de bu kararından dolayı saygı göstermemizi istiyor. Biz saygı duyuyoruz ancak okul yönetimleri hala baskı yapıp zorluk çıkarıyor.” diye konuştu. (Baki Altun – İLKHA)

Bir cevap yazın