Başörtülü öğrenci benim dersime giremez!

Üniversitelerde bazı üniversiteler dışında kalan yerlerde fakülte ya da öğretim görevlisi bazında devam eden yasakla ilgili son gelişme Çukurova Üniversitesi’nde yaşandı. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yeşim Yalçın Mendi, uyguladığı yasakla ilgili olarak üniversite yönetiminin başörtüsü meselesini öğretim üyelerinin inisiyatifine bıraktığını savundu. Mendi, “Başörtülü öğrenci benim dersime giremez. Bazı öğretim üyesi arkadaşlarımız karışmıyor. Bu onların bileceği, ama ben almam.” ifadesini kullandı.

ÖĞRENCİLERİN KALDIĞI YURTLARI DA FİŞLEMİŞ!

Mendi’nin, ayrıca özel yurtlarda kalan öğrencileri ‘sonuçlarına katlanırsınız’ diyerek tehdit ettiği de öğrenildi. İddialarla ilgili olarak soruları cevaplandıran Öğretim Üyesi  Mendi, ‘kaldıkları yerlerde başlarına bir şey gelme ihtimaline karşı’ öğrencileri uyardığını öne sürdü.

REKTÖRDEN TEPKİ: İSTEYEN İSTEDİĞİ YURTTA KALIR

Konunun muhataplarından Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ise öğretim üyelerinin öğrencilerin kaldığı yerleri sorgulamasına karşı çıktı. Bunun doğru bir davranış olmadığını belirten Akınoğlu, öğrencilere bu yönde bir müeyyide uygulanması halinde öğretim üyesi hakkında gerekli işlemin yapılacağını açıkladı. “Herkes kendi barınacağı yeri hür iradesiyle kendisi seçer. 18 yaşını geçen birisi nerede kalacağını kendisi takdir eder.” diyen Rektör Akınoğlu, kılık kıyafet konusunda da öğretim üyelerine ‘sorun çıkartmamalarını ve öğrencilerin kılık kıyafetleri konusunda hoşgörülü olmalarını’ söylediklerini ifade etti. Konunun yıllarca ülke gündemini gereksiz yere meşgul ettiğini kaydeden Çukurova Rektörü, “Biz üniversitemizde bunun sıkıntı olmasını istemiyoruz. Türbanlı öğrencilerin dersten çıkarılması gibi bir talimat vermemiz mümkün değil.” şeklinde konuştu.

ZAMAN

Bir cevap yazın