Azerbaycan halkı da özgürlüğe layıktır!

Azerbaycan’da siyasi muhalif faaliyetlerinden dolayı hapis yatan gençlerden, eski millet vekili adayı Bahtiyar Hacıyev Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hem destek çağrısı hem de tutarlılık çağrısı mahiyetinde bir açık mektup yazdı. Bilindiği Azerbaycan yönetimi, İsrail ile ilişkilerini iyileştirirken; Türkiye bu konuda destek olmuş ve bu süreçte de özellikle kamusal hayatta ve eğitimde başörtüsü yasağı gündeme gelmişti. Yasağa karşı çıkan bir çok Müslüman kanaat önderi ve gösterici de tutuklanmıştı.

Bahtiyar Hacıyev ise 2010 yılında milletvekilliği seçiminde aday olmuş, kamuoyu yoklamalarında bölgesinde ilk sıralarda gözükmesine rağmen seçilemeyen bir muhalif. Milletvekilliği adaylığından sonra çeşitli siyasi baskılarla karşılaşan Hacıyev yurt dışına çıkış yasağının ardından sosyal paylaşım sitelerinden Arap Baharını öven ve Azerbaycan’da gençlerin örgütlenmesi için çalışmalar yaptığından dolayı 5 Nisan’da tutuklanmıştı.

Hacıyev’e Mayıs ayında yapılan mahkemenin ardından verilen 2 yıl hapis cezasına çeşitli sivil toplum kuruluşları itirazda bulunmuştu. Şu anda Bakü’de 14. Ceza çekme hapishanesinde yatan Bahtiyar Hacıyev’in Başbakan Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubun tam metni şöyle:

“Sayın Başbakan,

Son zamanlardaki ‘Arap Baharı’ ülkelerinin sıradan vatandaşlarına hem şahsınız hem de Türkiye Cumhuriyeti olarak verdiğiniz desteği büyük dikkat ve sevinçle takip ediyorum. Bu desteği diğer büyük güçlerin verdiği destekten farklı kılan unsur ise şüphesiz sizin samimiyetinizdir. Sayın Başbakan, halkların özgürlüklerini desteklemek sadece kendi halkını katleden diktatörlerin iktidardan uzaklaştırmakla olmaması gerekir diye düşünüyorum. Asıl mesele, diktatör ve otoriter liderlerin kendi halklarını katledecek seviyeye gelmeden önleyici tedbirler almaktır.

Vatandaşı olduğum ve şuanda hapiste bulunduğum Azerbaycan’ın demokratikleşmesini önlemek isteyenler bizim Müslümanlığımızı ve genç devlet olduğumuzu bahane ederek demokrasiye henüz hazır olmadığımızı söylüyorlar. Kanımca birincisi İslam’a, ikincisi de halka hakarettir.

Sayın Başbakan,

Azerbaycan halkı da en az Arap halkları kadar özgürlüğe layık ve hazırdır. İnanıyorum ki kısa zaman içerisinde halkımızın özgür, demokratik, adaletle idare olunan bir toplumda yaşama nimetini tatmamız için yanımızda olacaksınız. Sizden kendimin hapisten çıkmasına değil, halkımın özgürlüğe kavuşmasına yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla

Bahtiyar Hacıyev”

Bir cevap yazın