Örtülü Öğrenciler polis zoruyla dışarı atıldı

Yavuz Selim İlköğretim okulunda okuyan Hümeyra Katar, İrem Katar ve Sedanur Uçar adlı öğrenciler, her zamanki gibi okula başörtüyle geldiklerinde okul kapısında bekleyen polisler tarafından okula girişleri engellendi. Yine Yalım Erez İlköğretim okulunda okuyan Ayşe Özdil de, okul yönetimi tarafından okula alınmayarak eğitim hakkı engellendi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz öğrenci velileri olaya tepki göstererek ‘Öğrencilerimizin eğitim hakkı hukuksuz bir şekilde engelleniyor ve bize milli eğitim bakanlığının okullara göndermiş olduğu genelge gerekçe olarak gösteriliyor’ ifadelerini kullandılar.

‘Suç Duyurusunda Bulunacağız’

Öğrenci velileri yapılan bu hukuksuzluk karşısında sessiz kalmayacaklarını ve gereken yerlere suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler.

Öğrenci velisi Sedat Uçar, ‘Anayasada ilköğretim öğrencisinin hiçbir şekilde okuldan çıkarılamayacağına dair madde var. Çocuklarımızın eğitim hakkını engelleyenler suç işliyor. Milli eğitim bakanlığı okula gönderdiği genelgeyi neye göre yayınlamış anlamış değiliz.’ diyerek tepkilerini dile getirdiler.

(Nurullah Sak – İLKHA)

Bir cevap yazın