ABD’de kapitalizme öfke ve isyan! (Foto-Haber)

New York’ta yaklaşık 2 bin kişi, daha önce işgal ettikleri finans merkezi Wall Street’te yürüyüş yaptı. Kendilerini “sendikalar, öğrenciler, öğretmenler, aileler ve işsizlerin” temsilcisi olarak tanımlayan protestocular, “Bankacıların hepsi Nazi,” “Dolardan önce insan” pankartları taşıdılar.

Göstericiler, “Bu, patronların para hırsına karşı bir gösteri, Wall Street’e geldik, çünkü burası patronların çürümüşlüğünün sıfır noktası. Finans sistemi zengin ve güçlüleri kayırıyor. Buraya canımıza tak ettiğini söylemeye geldik, artık buna tahammül etmeyeceğiz” diye konuştular.

Patronların para hırsına New York’ta büyük protesto

New York şehrinde yaklaşık 2 bin kişi, daha önce işgal ettikleri dünya finansının sembol caddesi Wall Street’te bir yürüyüş yaparak ekonomik krizin etkilerini protesto etti. Basın mensupları, gösterinin olaysız geçtiğini ve katılımın öncekilere göre daha yüksek olduğunu bildirdiler. “Şu anki ekonomik ve siyasi ortamı” protesto amacıyla Wall Street yakınındaki Liberty Plaza’yı günlerdir işgal eden göstericiler, New York Menkul Kıymetler Borsasının bulunduğu Wall Street’ten New York Emniyet Müdürlüğünün bulunduğu semte kadar yürüyüşlerinde, “Bankacıların hepsi Nazi”, “Dolardan önce insanlar”, “New York polisi milyarderleri ve Wall Street’i koruyor” yazılı pankartlar taşıdılar, çok sayıda polisin önünde “Satıldık” diye slogan attılar. Gösterilerine iki hafta önce başlayan protestoculardan 80 kadarı 24 Eylül’de güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

WALL STREET TAHRİR GİBİYDİ

“www.occupywallst.org” web sitesinde kendilerini, “sendikalar, üniversite öğrencileri, öğretmenler, aileler ve işsizlerin” temsilcileri olarak tanımlayan protestocular, Wall Street’i ‘’Amerika’nın Tahrir Meydanı’’ yapmak istediklerini belirtiyorlar. “Para hırsı, yolsuzluk ve sosyal bütçe kesintilerini” protesto eden gruplar, mali sistemin zenginleri ve güçlüleri kayırdığını, seslerinin duyulmadığını savunuyorlar. Göstericiler, “Bu, patronların para hırsına karşı bir gösteri, Wall Street’e geldik, çünkü burası patronların çürümüşlüğünün sıfır noktası. Buraya artık canımıza tak ettiğini söylemeye geldik, artık buna tahammül etmeyeceğiz’’ diye konuştular.

Polis ise göstericilerden şu ana kadar 700 kişiyi tutukladı!

Bir cevap yazın