Ege Üniversitesi’nde mescit yasağı!

Ege Üniversitesi (EÜ), kuruluşunun 56. yılında 50 bini aşan öğrencisine rağmen mescit açılmasına izin vermiyor. Öğrenciler, mescit yapılması için topladıkları bin 200 imzayı rektörlüğe verdi. Ancak yönetim, öğrencileri görmezden geldi. Üniversite yönetiminin tutumuna tepki gösteren öğrenciler, “Mescidimiz yok, imzalarımız görmezden geliniyor. Rektör, üzerine düşeni yapmıyor.” diyerek şikâyetlerini Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) iletti.

Üniversitenin tutumunun inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu belirten öğrenciler, Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık makamına da dilekçe yazarak sorunlarının çözümü için yardım istedi.Öğrenciler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kontrolünde bir mescit açılarak bu sıkıntılarının giderilmesini istiyor.Dört yıldır merdiven altı gibi kuytu yerlerde namaz kıldıklarına dikkat çeken öğrencilerden Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümü 4. sınıf öğrencisi Hamit Aydın, “Yakın zamanda mezun olacağım. Ben bu sıkıntıyı yaşadım bari benden sonrakiler yaşamasın. 50 bini aşkın öğrencinin bulunduğu bir yerde mescit olmaması çok üzücü.” diyor.

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve YÖK’e dilekçe gönderen öğrenciler, en yakın mescidin yerleşke dışında olduğunu belirtiyor. Dilekçede öğrenciler, dersleri ile dinî vazifelerini yerine getirmek arasında kaldıklarını dile getiriyor. İbadet hürriyetinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesi ve Anayasa’nın 24. maddesinde güvence altına alındığına dikkat çekiliyor. Öğrenciler, mağduriyetlerinin ulusal ve uluslararası mevzuata aykırı olduğunu belirterek üniversitelerine mescit yapılmasını talep ediyor.

Kaynak: Zaman

Bir cevap yazın