Kızlarınızı başı açık bir şekilde okula gönderirseniz derse alırız

Osmaniye’de Yavuz Selim İlköğretim okuluna giden Sedanur Uçar, Hümeyra ve İrem Katar okul idaresi tarafından yine dersten çıkarıldılar. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Sedanur’un velisi Sedat Uçar’ın kızının hangi gerekçelerle okula alınmadığına dair vermiş olduğu dilekçeyi okul yönetimi işleme koymayarak öğrenci velisine geri verdi. Bunun üzerine öğrenci velileri, polisi arayarak kendilerine yardımcı olmalarını istediler.

Okula gelen polise ‘Bizim de okumaya eğitim görmeye hakkımız yok mu? Başörtümüzle okumak istiyoruz. Bunun kime zararı var?’ diyen öğrencilere polis ‘Dersinizi iyi almışsınız’ diyerek alaycı bir tavır sergiledi. Ayrıca Yalım Erez ilköğretim okuluna giden Ayşe Özdil aynı şekilde okul idaresi tarafından okula alınmadı.

Yine Ertuğrul Gazi ilköğretim okulunda okuyan Şevval Sena Çoban adlı öğrenci de okula alınmayarak eğitim ve öğrenim hakları engellendi.

Mağduriyetlerini bildirmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giden öğrenci velileri ve Tessep yetkilileri Milli Eğitim Müdürü Ali Said Çalışkan’a mağduriyetlerini bildirdiler.

Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Çalışkan, “Sizin niyetiniz kötü.  Osmaniye de 118 bin öğrenci var bunlar arasında tek siz mi Müslümansınız? Sizin asıl amacınız provakatörlük yapmaktır. Geçen sene de aynı şeyi yapmıştınız” dedi. Ayrıca öğrenci velisi Sedat Uçar’a da “Sen Silvan’dan niye Osmaniye’ye geldin?”  diye çıkıştı.

Öğrenci velilerinin öğrencilerinin okullara alınmamasını ve konuyla ilgili yasal prosedürleri hatırlatması üzerine Çalışkan ‘Biz 118 bin öğrenciye bakıyoruz.Bunların yarısı kız öğrenci ve hepsi başı açık bir şekilde okula gidip eğitim görebiliyor. Kızlarınızı başı açık bir şekilde okula gönderirseniz derse alırız.’ şeklinde yanıt verdi.

Öğrenci velileri ve Tessep yetkilileri bu işin peşini bırakmayacaklarını ve sonuna kadar haklarının takipçisi olacaklarını belirttiler.

Bir cevap yazın