Köylüler toptan çıldırmadı ya!

Arkada iş makinesi. Önde köylü kadınlar ve kalkanlı polisler. İtişiyorlar. Kadınlar bir süre sonra taş atmaya başlıyor. Yere düşen yaşlı bir kadını 3 polis yerde sürükleyerek götürüyor… Bu manzara, Erzurum’un Tortum ilçesinde Ödük vadisine hidroelektrik santral (HES) yapılmasına karşı çıkan Bağbaşı beldesi sakini köylülerle polis arasında yaşanan arbededen. Geçen haftaki olay, köylülerin eylül ayındaki 3’üncü eylemiydi. HES projesi sahibi şirket çalışmalarına başlayamadan bitirdi. 22 kişi gözaltına alındı. 11 kişiye ise 500’er TL para cezası verildi.

Köylülerin avukatı Ercüment Şenol’a göre, vadide suç oranı yüzde 4 iken, HES’lerden sonra tablo değişti. Sadece 2 bin 300 nüfuslu Bağbaşı beldesinde yaklaşık 300 kişi gözaltına alındı. 53 kişiye toplam 50 bin TL’lik tazminat davası açıldı. Pek çok kişinin HES alanlarına yaklaşması yasaklandı.

Niye bizi dinlemiyorlar?

İş makineleri vadiye girdiğinde köylüler anında eylem yapıyor. Kimi zaman makinelerin önüne yatıyorlar. Feyzullah Küçük de eylemler nedeniyle 1 yıl hapis cezası aldı. Cezası 6 bin TL paraya çevrilen Küçük, “Bir baktık topraklar kamulaştırılmış. Siyasiler ve mülki amirler neden bizi dinlemiyorlar? Huzurumuz kalmadı” diyor.

Serkan Ocak

Haberin tamamı için Radikal

Bir cevap yazın