Amerikan halkı kapitalizme isyanda!

ABD’nin New York kentinde ekonomik kriz, kapitalist sistem, küresel ısınma, işsizlik ve sosyal eşitsizlik gibi sorunları protesto etmek isteyen yüzlerce gösterici yürüyüş yaptı. Wall Street karşıtları olarak bilinen gösterici grup, 17 Eylül’den bu yana sürdürdüğü eylemlerinde, ellerinde, “Krizin Nedeni Kapitalizm”, “Şirketlerin Refahına Son, Wall Street’e Şimdi Dava Açalım”, “Oligarşik New York Belediye Başkanımızın 18 Milyar Doları Var”, “Siz Buna Düzensizlik Diyorsunuz Bizse Demokrasi Diyoruz”, “Biz Hipi Değil Vatanseveriz”, “Onlar Bizim Adımıza Konuşmuyor” yazılı pekçok pankart taşırken, mevcut ekonomi politikalarını eleştiren sloganlar attı.

‘SORUNUMUZ MALİ SİSTEMLE’

Los Angeles, Chicago ve Boston’da Wall Street gösterilerine destek eylemleri düzenlendi. Ülkede yüzde 9’u aşan rekor işsizlik oranı, mortgage krizi ile başlayan ve yaşamın her alanına yayılan ekonomik çöküş, Afganistan ve Ortadoğu’ya ‘terörle mücadele’ adı altında akan milyarlarca dolar Amerikan halkını isyana sürükleyen en büyük etkenler.

Eylemciler arasında yer alan 57 yaşındaki işçi emeklisi Bill Csapo, ne yapmak istediklerini anlatırken altını hassasiyetle çizdiği nokta sorunun yönetimde değil sistemde olduğu.

“Burada bizim asıl sorunumuz mali sistemle. Öyle kötü bir durumda ki her şeyi yıkıp yeniden kurmak gerekiyor, artık yama yapmakla ayakta kalamaz” diyen Csapo, hükümette çok fazla para olduğuna ancak bu paranın asıl sahibi olan insanlar tarafından kullanılamadığına vurgu yapıyor.

Csapo’ya göre para ya şirketlerde ya da yabancı yatırımcılarda ve insanlar bu oyuna artık bir son vermeli. Occupy Wall Street grubuna destek verenlerin “Artık bu duruma katlanmak istemiyoruz ve oyunu bozmak istiyoruz” dediklerini belirten Csapo, toplumun ve sistemin yeniden yapılanması gerektiğine “Tekrar bu korkunç ve sadece kötü yönetimden kaynaklanan duruma düşmek istemiyoruz” sözleri ile vurgu yapıyor.

Emek Dünyası

Bir cevap yazın