Başörtüsü yasağı üniversitelerde de sürüyor!

Üniversiteler açılırken gözler yeniden başörtüsü yasağının sürdüğü üniversitelere çevrildi. 1989 ve 2008’de Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iki iptal kararı dışında hukuki bir bağlayıcılığı olmadan uygulanan yasak şimdi de karşı bir yasal düzenleme yapılmadığı üniversitelerin hatta tek tek hocaların inisiyatifine terk edilmiş durumda.

Yasağa karşı tek resmi karar Mart 2010 tarihinde bir şikâyet üzerine YÖK’ün İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderdiği “öğrenciler derse başörtülü girmişse çıkarılamaz öğretim üyesi derse devam eder gerekirse tutanak tutulup dekanlığa bildirilir” diyen yazısı. Geçen yaz üniversite başvuru kitapçığından sınava girişte başı açık olma şartının kaldırılması, üniversite kayıtlarında başörtüsünün serbest bırakılmasından sonra gözler bugünlerde törenlerle açılan üniversitelerdeki uygulamalara çevrildi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın yasağa karşı üniversiteleri uyaran açıklamaları, yasağı ısrarla uygulamaya devam eden üniversiteler hakkında soruşturma açılacağıyla ilgili basına yansıyan haberlere rağmen başörtülü öğrenciler yine pek çok üniversitede inisiyatifini yasaktan yana kullanan dekanlıklar, bölümler ve hocalarla karşı karşıya. Yasağa karşı öğrencilerin ne yapacağı ve haklarını nasıl arayacağı da belirsizliğini koruyor.

Yasağı uygulamakta ısrar eden üniversitelerin çoğunluğu Ankara’da.

Taraf’ın haberinde yasağı uygulayan Ankara’daki üniversiteler ve yasağın uygulanan bölümleri şöyle:

ODTÜ: Kampusta başörtüsüyle dolaşmak serbest. Ancak hemen hemen her bölümde çeşitli hocalar derse başörtülü öğrencileri almamayı sürdürüyor. Uygulamanın en sert uygulandığı yer Eğitim Fakültesi.

Hacettepe Üniversitesi: Kampusa girişte yasak yok. Ancak Eğitim Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulunda ( özellikle hazırlık sınıflarında) yasak devam ediyor. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde yasak katı şekilde uygulanıyor. Hatta başörtülü öğrenciler, derslere girdikleri takdirde açıklanmayan staj notlarına bunun yansıtılabileceği yönünde tehditlerle karşılaşıyor.

Gazi Üniversitesi: Kampusta sorun yok. Ancak Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde hocalar yasağı uygulamayı sürdürüyor. Diş Hekimliği Fakültesi’nde de yasak sürüyor. Bazı hocalar başörtülü öğrencilerden derse girmek için izin kâğıdı istiyor. Tıp Fakültesi’nde de başörtülüler hiçbir şekilde derse alınmıyor.

Ankara Üniversitesi: Üniversitenin ana kampusunda sorun yok. Ancak üniversitenin ünlü Hukuk, Siyasal Bilgiler, Dil Tarih Coğrafya Fakültelerinde yasak devam ediyor.

Başkent Üniversitesi: Mehmet Haberal’a ait üniversitenin kampusuna girişte başörtüsü yasağı uygulanmıyor. Ancak bölümlerde derslere girilirken yasak sürüyor.

Atılım Üniversitesi: Üniversitenin Hukuk Fakültesi’nde yasak katı şekilde devam ettiriliyor.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi ve Eğitim Fakültesinin bir bölümünde de sürüyor.

Bir cevap yazın