317. hafta: Yasak bitmedi, üniversitelerde baskı var!

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 317. hafta basın açıklamasında Hacettepe, Kocaeli, Erciyes, Dicle gibi üniversitelerde yasakçı öğretim görevlilerinin öğrencilere hakaret ya da notla tehdit ettiğini dile getirdi. Açıklamada yasağın ilk ve ortaöğretim ile kamuda devam ettiği de vurgulandı.

Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun haftalık periyotta 5 noktada devam ettirdiği başörtüsü eylemlerine destek veren Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 317. hafta basın açıklamasını, Bulvar AKM önünde gerçekleştirdi. SAGİR Başörtüsü Platformu adına Ribat Eğitim Vakfı Sakarya Şubesi’nden Bahaeddin Kuruoğlu’nun okuduğu açıklamada, başörtüsü yasağının üniversitelerde, ilk ve ortaöğretim kurumlarıyla kamu kuruluşlarında devam ettiği vurgulandı. Kocaeli, Hacettepe, ODTÜ, Ankara, Erciyes, Dicle gibi çeşitli üniversitelerde bölüm ya da öğretim görevlisi bazında yasağın uygulandığı, öğrencilere hakaretamiz sözler sarf edildiği ve öğrencilerin sınav notlarında adil davranılmayacağına dönük işaretler verildiği belirtilen açıklamada, yasağın çözümü konusunda yeni anayasa sürecinde tüm temel hak ve özgürlüklerin açıkça garanti altına alınmasının gerektiği belirtildi. Basın açıklamasında ayrıca Çeçenistanın Rusya yanlısı yöneticisi Ramzan Kadirov’a halka ve özgürlük mücadelesine ihaneti dolayısıyla tepki gösterildi.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 317. Basın Açıklaması

Yasaklar, mücadele azmimizi daha da kuvvetlendirmektedir. Dinimizin bize emrettiklerini korumak ve uğrunda mücadele etme hakkımızı kimse pasifize edemez. Yıllardır başörtüsü bağlamında tüm haksızlara ve ihlallere dikkat çektik, mücadelemizi sürdürdük ve sürdürme gayreti içinde olmaya da devam etmekteyiz.

Keyfi ve yasal dayanaktan yoksun başörtüsü engelleri yeniden karşımıza çıkmaktadır. Mart 2010’da Yüksek Öğretim Kurumu’nun ‘başörtülülerin sınıftan atılamayacağı, sadece haklarında tutanak tutulabileceğine dair genelgeye rağmen bazı üniversitelerde başörtüsü yasağının katı şekilde uygulamasının önüne geçilemediği görülmektedir. Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu’nun bazı fakültelerinde öğrenciler; herhangi bir problem yaşamayarak derslere girebilirken, Fen-Edebiyat Fakültesi ile Eğitim Fakültesi’nde yasak ısrarla sürdürülmeye çalışılıyor. Özelikle Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nde başörtülü öğrenciler kapıdan içeri alınmazken, Eğitim Fakültesi’nde de öğretim görevlileri, olmayan yasağı uygulamakta ısrar etmektedir.

Öğrencileri konuşmak için bile odalarına almayan öğretim üyeleri, öğrencileri dersten bırakma, sınıfta bırakma ve soruşturma açma gibi tehditlerle sindirmeye çalışmaktadır. Derslerine devam etmek için okul kapısında peruk ve şapka takmak zorunda kalan kız öğrenciler, özgürlük karşıtı şahsiyetlerin sözlü saldırılarına da maruz kalmaktadır. Başörtüsü davasının sonuna kadar ardındayız ve bu yasaklar, tarihin tozlu raflarına kalkıncaya kadar da mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha gür bir ses ve kararlı bir şekilde belirtmek istiyoruz.

Bu noktadan hareketle, yapılacak olan yeni anayasa da temel hak ve özgürlüklere özellikle vurgu yapılması gerekmektedir. Namaz kıldığı için ordudan atılan, sakal bıraktığı gerekçesi ile kimlik alamama riski ile karşılaşan, başörtüsü taktığı için okul kapılarından çevrilen ve bunun gibi daha birçok insan hakları ihlallerine neden olan uygulamalar son bulacaksa eğer, bu sürece katkı ve desteklerimiz de artarak devam edecektir.

“Doğum Günün Kutlu Olsun Hainov!”

Halkının büyük bir çoğunluğunun açlık ve sefalet ile geçtiği Çeçenistan da, Rusya yanlısı hain lider Ramazan Kadirov, doğum günü kutlamaları adı altında milyonlarca doları gözden çıkardığı basına yansımıştır. Bir yandan, efendilerine hizmette kusur etmeme adına direnişçi avına çıkan, öbür taraftan ise halkını zulüm ve işkenceler ile sindirmeye çalışan bu insan, özgürlük düşkünü ve dindar Kafkas halklarının gerçek temsilcisi hiçbir zaman olmamıştır ve olması da düşünülemez. Bu ihanet çemberinin ülkemiz de genişlemesi ve Kadirov’u masum ve halkların yasal temsilcisi olarak gösterilmesi çalışmalarına öncülük eden, ortak olan ya da propagandasını yapan tüm yayıncı kuruluşlara ve şahıslara gerçekleri görme ve yanlış yoldan dönmeleri gerektiği hususunda bir kez daha çağrıda bulunmak istiyoruz.

Hak ve batıl savaşı, dünya var olduğundan beri devam etmektedir. Bu zamanda her zamankinden çok birlik olmaya ve haklarımızı müdafaa etmeye ihtiyacımız vardır. Birlik ve beraberlik inanmayanların hoşuna gitmese bile…

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu Adına

Ribat Eğitim Vakfı Sakarya Şubesi

Bahaeddin Kuruoğlu


Bir cevap yazın