Hükümet, açıkları zam yaparak kapatacak

Hükümetin cari açıkla mücadelede Orta Vadeli Programının ana hatları belli oldu. Hükümet cari açığı kapatmak için halkın cebine el atacak. Hükümetin açıkladığı göre cari açıkla mücadele için ÖTV artışına giden hükümet zam politikasına devam edecek.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kamu maliyesinde mali disiplinden asla taviz vermeyeceklerini, yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili eylem planını uygulamayı devam edeceklerini bildirdi.

CARİ AÇIK İÇİN ZAM DÜĞMESİNE BASILDI

“Cari işlemler açığının bu sene milli gelirin yüzde 9,4’üne ulaşmasını bekliyoruz. Cari açıkta artık azalış trendi başladı. Gelecek yıl yüzde 8’e, 2013 yılında yüzde 7.5’a, 2014 yılında yüzde 7’ye düşmüş bir cari açık öngörüyoruz.

İşsizlik oranının bu yıl yüzde 10,5, program döneminde de yüzde 10’un altına düşmesini bekliyoruz.”

ZAM DEĞİL GÜNCELLEMEYMİŞ!

Cari açıkla mücadele için ÖTV artışına gittiklerini söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu zamlardan 5.5 milyar lira gelir beklediklerini kaydetti.

Şimşek “Bu artışları bir vergi artışı ve bir zam olarak görmemek lazım. Tamamen güncelleme olarak görmek lazım. Bütün harcamalarımız en az deflatör olarak artıyor. Bazı sosyal harcamalarımız bunun çok ötesinde artıyor. Maktu vergilerin sabit kalmasının bu vergilerin değerini düşürmesi nedeniyle bu düzenlemeleri yaptık.”

ANKARA-EmekDunyasi.Net

Bir cevap yazın