Wall Street halk işgali altında!

New York’ta finans merkezi olarak bilinen ”Wall Street”i, ülkedeki gelir dağılımı dengesizliğini, işsizliği ve ekonomik politikaları protesto eden göstericiler, Manhattan’da JPMorgan Chase Bankasının gökdeleni önünde protesto gösterisi yaptılar.

17 Eylül’den bu yana Wall Street’in hemen yanındaki Zuccotti Park’a kamp kuran ”Wall Street’i İşgal Et” adlı sivil girişim tarafından düzenlenen gösteride protestocular parkın hemen yakınında bulunan Chase Bankasının gökdeleninin önüne yürüdüler.

Göstericiler, dünkü gösteride hedge fon yöneticisi milyarder John Paulson’un evinin önüne koydukları dev çeki binanın önüne bırakmaya teşebbüs ettiler, ancak binanın güvenliği ve New York polisi göstericilerin binanın kapısına yaklaşmasına izin vermedi.

”Verginizi Ödeyin” sloganları atan grup daha sonra gruplar halinde binanın önünden ayrılırken orta yaşın üzerinde bir çift ile iki genç polis tarafından tutuklandı. Plastik kelepçe takılan göstericiler bir süre polis aracının arkasında yerde oturtuldular, daha sonra polis aracına bindirildiler.

Belediye Başkanı Bloomberg ziyaret etti

Bu arada New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in eylemcilerin kaldıkları Zuccotti Park’a gelip protestocularla görüştüğü bildirildi. Bloomberg’in protestoculara Zuccotti Parkının sahibi olan Brookfield şirketinin parkı yarın temizletmek istediğini ancak park temizlendikten sonra göstericilerin buraya geri dönebileceklerini söylediği belirtildi.

Bloomberg’in yardımcısı Cas Holloway da yazılı bir açıklama yaparak protestonun parkta kirliliğe ve yıpranmaya yol açtığını, Brookfield şirketinin, New York polisinden parkın boşaltılmasını sağlaması için yardım talep ettiğini kaydetti.

Bu arada protestocular önümüzdeki günlerde Times Meydanında büyük bir protesto gösterisi yapacaklarını duyurdular.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın