Sakarya 318. hafta: Dünyadak​i anti-kapit​alist gösteriler​e Sakarya’da​n destek

Sakarya Adalet Girişimi 318. Hafta eyleminde 17 üniversitede, ilk ve ortaöğretimde başörtüsü yasakçılığının sürdüğünü hatırlatırken, dünya genelinde 82 ülkede 953 şehirde kapitalizme karşı yapılan gösterilere destek verdi ve “Ayaklanan halklar, gerçek bir değişimin, adaletin ve özgürlüğün ancak direnerek geleceğini gösteriyor” dedi.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 318. hafta basın açıklaması sağanak yağmur altında gerçekleştirdi. Tesettür Seferberliği Platformu (TESSEP) mensuplarının da katıldığı eylemde açıklamayı Sakarya Dayanışma Derneği’nden Kadir Balçın okudu.

İngilizce ve Türkçe olarak “Küresel kapitalizme, küresel intifada! Dünya halkları ayağa kalkın!” pankartı açılan eylemde15 Ekim’de dünya genelinde 82 ülkede, 953 şehirde milyonlarca insanın küresel bir dayanışma sergilediği ifade edilerek gösterilere destek verildi.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 318. hafta basın açıklaması

Küresel kapitalizme küresel İntifada!

Değerli basın mensupları, duyarlı Sakarya halkı,

Taşların tüm dünyada yerinden oynadığı günlerden geçiyoruz. Küresel bir dönüşüm süreci eski iktidar biçimlerini zorluyor. Fakat yeni küresel iktidarın da belirli çıkar gruplarının lehine fakat dünya halklarının aleyhine olduğunu anlaşılıyor. Devletler, halklar üzerinde iktidarlarını sürdürürken; hakların, özgürlüklerin ve muhalefetin sınırlarını yine kendileri çizmek istiyor.

İyi biliyoruz ki, adalet ve özgürlükler ancak gücünü haktan ve halktan alan kararlı bir direnişle gelecektir.

Nitekim başörtüsü yasağı konusunda 12 Eylül artığı YÖK’ün inisiyatifiyle başlayan süreçte bugün hâlâ 9 Eylül, Ankara, Erciyes, Çukurova, Hacettepe, Kocaeli, Akdeniz, Marmara, Boğaziçi, Mersin ve Dumlupınar başta olmak üzere en az 17 üniversitede bölüm ya da hoca bazında başörtülü öğrencilerin yasakla, not tehdidiyle ya da hakaretle karşılaşması bu gerçeğin altını çizmektedir.

Ne yasak kalkmıştır, ne de sorun bitmiştir! Kamuda başörtülü kadınlar hâlâ yasağa muhataptır. İstanbul, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa gibi illerde ise maalesef başörtülü ilköğretim öğrencileri hakaretlere maruz kalmakta ve okullardan kovulmaktadır. Başlarını açmaları için ikna olmayanlar, okul kütüphanelerinde tecrit edilmektedir. İşin ibretlik boyutunda ise, bugün bu utanç verici uygulamaların 28 Şubat döneminin mağdurları tarafından gerçekleştiriliyor olmasıdır!

Başka bir ibret vesikası da Meclis’teki içtüzük değişikliği aşamasında ortaya çıkmıştır. AK Parti tarafından CHP’li Şafak Pavey’in özel durumu için kıyafet önergesi hazırlanmıştı. BDP’li vekil Sırrı Süreyya Önder de başörtüsü serbestîsini de içeren önergeyle anlamlı bir destek sundu. AK Parti ise bu teklifi kabul etmek yerine kendi önergesini apar topar alt komisyona geri çekti. Şimdi Hükümet yetkilileri Meclis’te yasağın zaten bulunmadığını savunuyorlar.

O zaman soruyoruz: Siz değil miydiniz birkaç ay önce sorun çıkmasın diye seçim listelerine bir başörtülü adayı dahi seçilecek sıradan almayan? Peki, bu talebi dile getiren başörtülü aday kampanyasını yakışıksız diye itham eden kimdi? Unuttuk mu zannediyorsunuz? Hayır! Platformumuz, bu sorunla ilgili her şeyi kayıt altına almaya, yasakçı uygulamaları da sorunu çözmeyerek istismar malzemesi yapan ikiyüzlü politikaları da tarihe not düşmeye devam edecektir.

Meclis’teki içtüzük değişikliğinde başörtüsüne karşı takınılan bu tutum, yine çatışmalı bir alan sayılan yeni anayasa yapım sürecine dair soru işaretlerini beraberinde getirecektir. 12 Eylül’ün ruhunu üflediği dokunulmaz maddeleri değiştirmeyeceğini açıklayan, anadilde eğitime karşı çıkan, tek tipçi, ırkçı, laik ve militarist anlayışı okul sisteminde özenle muhafaza eden, herkese “halkların tercihine saygı” aklı verip derelerine HES istemeyen köylüleri tutuklayan, Kürt sorununda ise çözümü yeniden profesyonel şiddette bulan, ABD’nin bölgemizdeki kirli oyunlarında takım arkadaşlığı yapan, NATO’nun ümmeti tehdit eden füze kalkanını topraklarımızda konuşlandıran yeni iktidar seçkinlerinin yapacağı anayasa tabi ki yine halkın değil devletin esas alındığı bir anayasa olacaktır!

Bu noktada gerçek bir değişiklik isteyenlere, gidişatı seyrederek değil direnerek bozacaklarını bir kez daha hatırlatalım.

Değerli basın mensupları,

Bugün 15 Ekim.

Bizimle birlikte şu an dünya genelinde 82 ülkede, 953 şehirde milyonlarca insan, küresel bir dayanışma sergiliyor.

Bugün yükselen isyan; insanlığı ve doğayı bitmez tükenmez hırsıyla ifsad eden küresel kapitalizmedir. Emeğimizden, ekmeğimizden alınarak hazırlanan bütçelerin, küçük bir azınlığın çıkarlarına hizmet için harcanmasınadır. Halkı vergi yükü altında ezerken, sermaye sahiplerini kayıran kapitalist sistemedir. Ve şimdi bu sistem tüm iştahıyla ülkemizi de yutma aşamasındadır.

AK Parti, halkın bütçesini giderek artan oranlarda serbest piyasanın kapitalist aktörlerine aktarmaktadır. Bütçe zararını ve borç açıkları her fırsatta zam yaptığı Özel Tüketim Vergisi’yle halkın cebinden aldığı paralarla kapatmayı planlamaktadır. Maliye Bakanı ise dalga geçer gibi zammın, zam değil fiyat güncellemesi olduğunu söylemektedir. Dahası Enerji Bakanı da tasarruf için mesai saatlerini düşürmek yerine erkene çekmeyi ve hatta Cumartesi günleri de çalışmayı teklif edebilmektedir!

Emeğin her geçen gün taşeronlaştığı, insanların açlık sınırının altında günde ortalama 13–14 saat çalıştığı bu düzen böyle gitmeyecektir. İnşaatlarda, atölyelerde, madenlerde, tersanelerde can veren işçilerin sahipsizliği ve sessizliği de baki değildir. Faiz-kredi sarmalında boğulan halk, bu tefeciliğe elbette ilelebet razı kalmayacaktır.

İşte bu sebeple bugün, dünyanın her yerinden yükselen ses ve öfke dikkate değerdir.

Ayaklanan halklar, gerçek bir değişimin, adaletin ve özgürlüğün ancak direnerek geleceğine işaret etmektedir.

Haklı mücadelelerinde onların yanındayız!

Küresel kapitalizme karşı yaşasın küresel İntifada!

Yaşasın başörtüsü direnişimiz!

SAKARYA ADALET GİRİŞİMİ BAŞÖRTÜSÜ PLATFORMU* adına

SAKARYA DAYANIŞMA DERNEĞİ

* Platformumuz, Adalet ve Özgürlükler Platformu üyesidir.

SUMMARY

Sakarya*Justice Initiative held a demonstration against capitalism and supported the rise of the people all around the world on  October, 15, 2011.

The members of initiative carrying a banner with the text “Global Intifada against global capitalism! People of the world, rise up!”  gathered at the city center.

* Sakarya is a city in the nothern-west part of Turkey. 

 

Bir cevap yazın