Kocaeli 339. haftada fabrikalardaki namaz yasağını protesto etti

Kocaeli’de 339.hafta başörtüsüne özgürlük basın açıklaması, yoğun sağanak yağmura rağmen, 15 Ekim 2011 Cumartesi, saat 12.30’da İzmit Sabri yalım İnsan hakları Parkında gerçekleşti.Basın açıklamasını Kocaeli (Kartepe) İnsan Hakları ve Dayanışma Derneği adına Cananosman Aran yaptı.Konusu bazı iş yerlerinde işçilerin namaz kıldığı kartonların toplatılarak namaz kılması ve cumaya gitmesinin yasaklanmasıydı.Mizansen olarak , bir namaz tahtasında işçi tulumu ve baretiyle namaz kılan bir işçi ve tepesinde dikilip ona saldırmaya hazırlanan ve üstünde “namaz canavarı “ yazısı bulunan canavar kullanıldı.

BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK BASIN AÇIKLAMALARI

339.HAFTA 15 EKİM 2011 CUMARTESİ KOCAELİ

Bu güne kadar ne yazık ki, sendikaların dile getirmediği bir insan hakları ihlalini ve işçi hakları ihlalini gündeme taşıyacağız.Sözde işçi hakları savunucularını ve suskun kalan sendikaları, bu ayıplarından dolayı kınıyoruz. İşçi haklarını savunmak görevleri iken, onlar bu görevlerini yerine getirmedikleri için bu konuyu biz gündeme getiriyoruz.Halkı Müslüman olan ülkemizde, ürettiği malını başta Müslüman halka satan bir takım kuruluş ve işletmelerde, keyfi uygulamalarla namaz kılınması yasaklanmaktadır.

Namaz kılan işçilerin, namazına engel olmak için , namaz kartonları toplatılmış ve işletmede bulundukları süre içinde hiçbir şekilde namaz kılamayacakları, Cuma namazına gidemeyecekleri bildirilmiştir. İşsizliğin hakim olduğu bir ülkede, işçilere işten atma tehdidiyle, göz dağı verilerek, yapılan psikolojik baskıyla namaz kılınmasına engel olunmakta, ısrar edenlerse işten atılarak, ekmeğinden edilmektedir.

Bir iddiada namaz yüzünden işin aksatılacağıdır.Herkes iyi bilir ki, otomotiv, araba lastiği ve benzeri seri üretimlerin olduğu işletmelerde değil namaz kılmak, tuvalete gitmek için dahi ayrılacak zaman kısıtlıdır ve kontrol altındadır.Bu tür işletmelerde, öğlen tatilinde veya çay molasında namaz kılan işçilerin, üretime ne zararı vardır ki ?, işveren tarafından namaz kılması yasaklanmakta ve namaz kıldığı kartonlar toplatılmaktadır.İbadet özgürlüğü en doğal insan hakkıdır.

Çalışma bakanlığına sesleniyoruz, bu soruna el atın.İşletmelerde her inançtan işçilerin ibadetlerini özgürce yapabilmesi yasal teminat altına alınmalı, buna engel olanlar hakkında gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır.Bu sosyal devlet olmanın bir gerekliliğidir.

Namaz yasakçısı bir takım kuruluşların, işçi alımı sırasında sordukları “namaz kılıyor musun?”, sorusu, bir taciz ve dini ayrımcılıktır.İş görüşmesi sırasında bu şekilde dini ayrımcılık yapan kuruluşlar hakkında bundan sonra cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır.Kişilerin inancını açıklamaya zorlanması ve bu yüzden ayrımcılığa tabi tutulmaları, anayasaya göre yasak, Türk Ceza kanunun 122. maddesine göre 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suçtur.

Gerek ilimizde, gerek başka şehirlerde namaz yasakçısı bu işletmelerin hepsi bilinmektedir.Bu yasakçı tavırlarında ısrar etmeleri halinde, İsrail’le bağlantısı olan firmaların mallarına yapılan boykot uygulamasının bir benzeri de bu firmalar için gerçekleşecektir. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyoruz.

KOCAELİ (KARTEPE) İNSAN HAKLARI VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ADINA

CANANOSMAN ARAN

Bir cevap yazın