KCK operasyonları sürecin önünü tıkıyor

Ülkemiz bir şiddet sarmalının içinde kıvranıyor. Şiddet arttıkça da sağduyu kayboluyor. Öfke ve kin aklı örtüyor. Şiddet iki tarafı da birbirine benzetiyor. Dağda kekik toplayan siviller PKK’lı zannedilip öldürülüyor. Arabanın içindeki masum siviller polis zannedilip öldürülüyor. Niyetlerinizi barışa değil de öldürmeye odakladığınızda gördüğünüzü değil görmek istediğinizi görüyorsunuz.

Devletin PKK ile görüştüğü ve barış müzakeresi yaptığı basına sızdı. Sızmakla da iyi oldu. Bu görüşmenin varlığını kamuoyunun bilmesi barış adına olumlu oldu. Kimilerinin beklediğinin aksine kamuoyu bu görüşmeyi olumlu buldu. Görüşmenin sızdırılmasıyla barış çabalarını baltalamak isteyenler amaçlarına ulaşamadılar.

Ancak bu süreç sıkıntılarla çelişkilerle sürüyor. Devlet bir yandan elinde silah olan PKK ile masaya otururken, diğer yanda elinde silah olmayan KCK üzerine sert bir operasyonla gidiyor. Dağdan inip siyaset yapmasını istenen kişiler, bu çağrıya uyup şehirde siyasete soyunduklarında neden operasyona tutuluyorlar. Çözüm siyasette ise. Elinde silahı olanla yapılan müzakereler, elinde silahı olmayanla daha çok ve ısrarla yapılmalı değil mi?

Seçilmiş insanları karga tulumba tutuklayıp hücrelere doldurmak adres gösterilen siyasete olan güveni yok etmez mi? Bir taraftan demokratik mücadeleye çağırırken diğer taraftan demokrasi mücadelesine soyunanları TMK kurbanı yapmak neyle izah edilebilir? TMK yasası mevcut haliyle barışa inanlarında barış ümidini kaybetmelerine neden olan bir uygulamayı doğuruyor. Eğer niyet barıştan yana ise TMK yasasının derhal iptal edilmesi gerekir.

Yargı önce tutuklayıp sonra delil arama zihniyetinden çıkmalıdır. Bu zihniyet hapishaneleri neyle suçlandıkları belli olmayan insanlarla doldurmuştur. Kürtçe’yi “bilinmeyen bir dil” olarak tanımlayan, her ihbarı tutuklama nedeni saymayı iş edinen, hapishaneleri insanlarla dolduran yargı zihniyetinin barışa değil, çatışmaya taraf olduğunu, çatışmayı beslediğini görmemek için kör olmak bile yetmez.

KCK bağlamında belediye başkanları ve çalışanlarının tutuklanmasını barışın önünü kesmeye yönelik bir operasyon olarak görüyor ve duyduğumuz endişeyi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Yusuf TANRIVERDİ

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

One thought on “KCK operasyonları sürecin önünü tıkıyor

  • Bu yazıyı kalme alanın bu bölgede yaşamadığı anlaşılıyor.KCK denilen marksist leninist zerdüşt dinsiz yapı bölgenin müslüman halkına kan kustırdu haraca bağladı mahkemeler kurdu infazlar yaptı adam öldürdü.İnsan haklarına o kadar meraklıysanın neden o zaman KCK nın yaptığı bu zulum operasyonları konusunda hiç bir açıklama yapmadınız da şimdi sanki KCK ya yapılan bu operasyon haksızmış gibi yorum yapıp kafa bulandırıyorsunuz. Birisi sizin yolunuz kezse kürdistan için vergi verceksin, oğlun askere gitmeyecek dağa çıkacak yoksa seni öldürürüz dese iyimi olur.Sana böyle yapsınlar sonra böyle bir yazı yazda göreyim seni.Bu yazıyı islami görüntülü bir sitede yayınlayark kafaları bulandırıyor çok yanlış yapıyorsunuz.

Bir cevap yazın