Kapitalizme tepki tüm dünyadan yükseldi! (Foto)

Bu haftasonu Türkiye’de Tokat ve Sakarya’da yapılan eylemlerde dünya genelindeki anti-kapitalist gösterilere destek verilirken, yaklaşık 2 hafta önce başlayan Wall Street’i İşgal Et protestosu etkisini tüm dünyada hissettirdi. Gösteriler beş kıtadaki 82 ülkenin 951 kentine yayıldı ve japitalizmin ürettiği yoksulluğu, gelir dağılımındaki adaletsizliği, işsizliği, ekonomik krizleri ve hükümetlerin kemer sıkma önlemlerini protesto eden gösteriler yapıldı.

Protestocular, ekonomik sistemin ve krizin toplumun yüzde 1’ini temsil eden zenginleri daha da zengin yaptığını, yoksulları ise daha da fakirleştirdiğini ifade ederek “bizler yüzde 99’uz” dediler.

Avrupa başta olmak üzere Asya, Latin Amerika, Afrika ve Okyanusya’ya sıçrayan gösteriler, son yılların en büyük küresel protesto eylemine dönüştü.

(Madrid)

Sokaklara dökülen on binlerce insan, ekonomik krizin sorumlusu olarak gösterdikleri politikacı ve bankları protesto ederken, birçok kentte olaylar yaşandı.

Gösterilerin en şiddetlisi ise İtalya’nın başkenti roma’da yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı protesto oldu.

(New York)

Başkent Roma’da protestocular polisle çatıştı, bankaları yağmaladı, kaldırımları söktü, sokak levhalarını ile trafik lambalarını devirdi ve çok sayıda aracı ateşe verdi. En az 1 milyon euroluk hasar oluştu.

(İtalya)

En büyük gösterilerden biri Portekiz’in başkenti Lizbon’da yaşandı. 20 bin gösterici, IMF ve bankaları protesto ederek parlamento binasına yürüdü.

İspanya’nın başkenti Madrid’de meydanlarda yürüyen 2 bin kişi bankalar aleyhine slogan attı.

(İngiltere)

Avrupa’daki krizin merkezi Atina’da yürüyüş düzenleyen 4 bin Yunan ise “Yunanistan satılık değil” sloganları atarak hükümetin uyguladığı sert kemer sıkma yöntemlerini protesto etti.

G-20 zirvesine ev sahipliği yapacak Fransa’nın başkenti Paris’te ise bin kadar gösterici bir araya geldi.

Sidney, Toronto, Hong Kong, Seul ve Tokyo’da da binlerce kişi sokaktaydı.

Protestoların kalbi olan New York’ta ise yaklaşık 6 bin kişi Times Meydanı’na yürüdü.

(İsviçre)

Kaynak: Bigpara

Bir cevap yazın