Derse perukla giren öğretmenlere ceza verilip, kaldırıldı

Antalya’nın merkez Kepez ilçesindeki Altınova ilköğretim Okulu’nda görev yapan 3 kadın öğretmen, derslere perukla girdikleri için şikâyet edildi. Konuyu inceleyen Milli Eğitim müfettişleri, öğretmenlere uyarı cezası verilmesini uygun buldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de müfettişlerin kanaati doğrultusunda hareket ederek cezayı onayladı. Ancak Milli Eğitim yöneticileri tereddüde düşünce, konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan görüş istendi.

Kılıf Kıyafet Yönetmeliği’ne göre öğretmenlerin derslere perukla girmelerinin yasal olup olmadığı soruldu. Bakanlıktan gelen cevabi yazıda bu durumun yasal olmadığına dair bir ifade yer almadı. Bunun üzerine üç öğretmen, cezanın kaldırılması için İl Disiplin Kurulu’na başvurdu. Öğretmenlerin itirazını dikkate alan valilik, konu hakkında yasal bir düzenleme olmadığı için verilen ‘uyarı’ cezasını kaldırdı.

Konu hakkında soruları cevaplayan Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, öğretmenler hakkında soruşturma açılıp ceza uygulanmasıyla ilgili onayın yardımcısı tarafından verildiğini iddia etti.

Bir cevap yazın