Hem diktatör deyin hem madalya satın!

İsveç Hükümeti geçtiğimiz yıl yayınladığı ‘Dünyada İnsan Hakları’ raporunda Suudi Arabistan’ı dünyanın en kötü diktatörlerinden biri olarak nitelendirdi. Raporda, ülkenin şeriat yasaları ile yöneltildiği, politik partiler kurmanın ve gösteriler yapmanın yasak olduğu, ifade, basın ve örgütlenme özgürlüğünün olmadığı vurgulanıyor.

Yasa ve yönetmenlikler ise savaşan, diktatörlüklerle yönetilen ve ciddi insan hakları ihlallerinin yaşadığı ülkelere İsveç’in silah satmasını yasaklıyor.

Fakat tüm bunları söyleyen İsveç’in Ortadoğu’daki en büyük müttefiklerinden biri Suudi Arabistan. Bundan iki hafta önce İsveç Kralı Carl Gustav’ın başkanlığındaki bir heyet Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Aynı zamanda 40 milyon üyeli “Uluslararası İzci Örgütü”nün Başkanlığını yapan Carl Gustav örgütün “Bronz Kurt” madalyasını Kral Abdullah’a taktı.

Kralın bu tutumu İsveç’te yoğun tepkilere yol açtı.  Ama aradan çok geçmeden İsveç Kralının Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesinin ve diktatörü madalya vererek ödüllendirmesinin nedeni anlaşıldı.

Dagen Industri gazetesi, Suudilerin İsveç’ten silah satın almak amacıyla geldiklerini açıkladı.

İsveç Barış Derneği Başkanı Anna Ek İsveç hükümetinin bir yandan Suudi Arabistan’ı insan haklarını ihlal etmek ve diktatörlükle suçlarken aynı zamanda silah satmasını inanılması güç bir olay ve skandal olarak değerlendirdi.

Timetürk

Bir cevap yazın