Peruk soruşturmasının izni İl Milli Eğitim Müdürü’nden

Antalya’da derslere perukla giren üç kadın öğretmene ‘uyarı’ cezası verilmesiyle ilgili detaylar netleşmeye başladı. Soruşturma iznini yardımcısının verdiğini iddia eden İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ı yalanlayan bir belge ortaya çıktı. 1 Aralık 2010 tarihli belgeye göre müfettişler Ömer Sarı ve Emin Uyanık’ın talebi üzerine öğretmenlere soruşturma iznini Gülay verdi. Devlet memurlarının kılık kıyafetini düzenleyen yönetmelikte kadınların peruk kullanamayacağına dair açık bir hüküm olmamasına rağmen, üç öğretmene verilen uyarı cezası İl Disiplin Kurulu’na yapılan itiraz neticesinde kaldırılmıştı.

Başörtüsü sebebiyle 28 Şubat sürecinde öğretmenlikten atılan Münevver Melek Işık, 2003’te görevine geri döndü. Antalya’nın Kepez ilçesindeki Altınova İlköğretim Okulu’na atanan anaokulu öğretmeni, derslere perukla girdi. 7 yıl boyunca sıkıntı çekmeyen Işık, görev yaptığı okula geçen yıl yeni bir müdürün atanmasıyla 28 Şubat’taki acıları yeniden yaşamaya başladı. Münevver öğretmen ile kendisi gibi peruk takan iki arkadaşına daha soruşturma açıldı. Müfettişlerin soruşturma talebini İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ın onaylaması sonucu üç öğretmen ‘uyarı’ cezası aldı. Öğretmenlerin İl Disiplin Kurulu’na itirazı sonucu hukuki dayanağı bulunmayan ceza kaldırıldı.

Münevver Işık’ın emekli öğretmen olan babası Mustafa Pehlivan, kızının ve arkadaşlarının mesai saatleri dışında başörtüsü taktıkları için ideolojik baskıya maruz kaldıklarını söyledi. 18 yıllık öğretmen olan kızının Altınova’da görev yaptığı 7 sene boyunca sicil notunun 96 olduğunu belirten baba, “Kızım aynı okulda 3 müdürle çalıştı. 2010-2011 öğretim yılında okula KESK üyesi bir müdür atandı. Peruk kullanan öğretmenler sıkıntı yaşamaya başladı.” dedi.

Peruk soruşturmasını üç müfettişin yürüttüğünü belirten Pehlivan, söz konusu müdürle müfettişlerin aynı sendikaya üye olmasının dikkat çekici olduğunu ifade etti. “Müfettişler soruşturmada, usul ve esas yönünden çok büyük hatalar yapmıştır.” diyen Pehlivan, soruşturmanın MEB müfettişleri tarafından yenilenmesini istediklerini kaydetti.

Zaman

Bir cevap yazın