Bursa, Batman ve Çermik’te başörtüsü eylemleri

Bursa’da Mustazaf-der üye ve gönüllüleri son günlerin en önemli gündemlerinden birisi olan her alanda başörtüsüne özgürlük meselesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Mustazaf-der adına okuyan Adnan Alınç,”Tesettür Müslümanların en koyu ve kırmızı çizgilerinden birisidir.” dedi.

Basın açıklamasının ardından toplanan insanlar, kızlarını örtülü olarak okula gönderen ve bunun için polis tarafından gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen Aziz Kayalık ve Mehmet Polat’a destek olmak amacıyla Bursa Adliyesi önünde toplandı.

Batman: Zulüm bitsin artık!

Batman’da 14 aktif Sivil Toplum Kuruluşu’ndan oluşan Hak ve Özgürlükler Platformu “Tesettür Seferberliği” kapsamında Gülistan Caddesinde İnsanlık Anıtı önünde saat 16.00’da kitlesel basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına bayanların da yoğun olarak ilgi gösterdiği kalabalık bir kitle katıldı. Sık sık Türkçe ve Kürtçe “Örtünme hakkı kutsaldır yasaklanamaz” ve “Okuma hakkı engellenemez” sloganları atıldı ve tekbirler getirildi.

Açıklamayı Platform Sözcüsü ve Batman Mustazaf Der Genel Başkanı Abdurrahman Cens okudu.  “Uzunca bir süredir “nasılsa halledilir” diye yeterince dert edinilmeyen, İslami kesimin bile neredeyse gündem dışına çıkardığı tesettür sorununa acil çözüm üretilmesi için, Hak ve Özgürlükler Platformu olarak “Tesettür Seferberliği”ni başlattıklarını ve 3 günde 50 Bin imza toplandığını vurgulayan Cens, “Tesettür Seferberliğini başlatmada en önemli 2 amacımız vardır: Müslümanların inancında en önemli farzlardan biri olan örtü ile okul okuma, toplumda bulunma ve yaşama hakkına saygı duyulması ve bunun güvence altına alınmasıdır.” dedi.

Diyarbakır: Anayasal güvence olsun!

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde faaliyet yürüten Çermik Köprü-Der, Merkez Hanbaşı camii önünde başörtüsü zulmünün ortadan kaldırılması için basın açıklaması yaptı. Yıllardır devam eden başörtüsü zulmümün biran önce yasal bir zemine oturtulması için Köprü-Der basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Köprü-Der Başkanı Recep Yüksel okudu.

Yıllardır bir kangren haline getirilen ve yüz binlerce bayanı mağdur eden bu yasağın kökünden halledilme zamanı geldiğini belirten Yüksel, “Yeni bir sivil Anayasa’nın gündemde olduğu bu günlerde tesettür konusunun gözardı edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu İslami ve insani hak Anayasal güvence altına alınmalıdır. Yoksa bugün serbest deyip yarın başka bir hükümet tarafından tekrar yasaklanacak olan tesettür sorunu bu şekilde bırakılmamalıdır.” dedi.

İLKHA


Bir cevap yazın