Diyarbakır: İnandığımız gibi yaşamak istiyoruz!

Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda Mustazaflarla Dayanışma Derneği (Mustazaf Der) Diyarbakır Şubesi öncülüğünde düzenlenen “İnanca Saygı ve Başörtüsü’ne Özgürlük” mitingine yurdun dört bir tarafından katılan yazarlar, STK temsilcileri ve başörtüsü mağdurları, platformda katılımcıları selamlayarak, kısa bir konuşma yaptılar.

Zeynep Der Başkanı Avukat Sabiha Alpat Ateş, İHH Genel Başkan Yardımcı Gülden Sönmez, Doğruhaber Gazetesi Yazarlarından Sümeyye Ürük, Mustazaf Der Diyarbakır Şubesi Bayan Komisyon üyesi Azize Kaymaz, Ceylanpınar’ın Kanaat önderlerinden Muhammed Ali, Van Hak ve Özgürlükler Platform Üyesi İsmail Almalı ve Diyarbakır’da başörtüsü mağduru Ece Nur Özel katılımcıları selamlamak için platforma davet edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na seslenen İHH Genel Başkan Yardımcı Gülden Sönmez, velilerin öğrencilerini başörtüsüyle okula göndermek isteklerini söyledi.

Doğruhaber Gazetesi Yazarlarından Sümeyye Ürük Kürtçe olarak yaptığı konuşmasında “Bugün bu meydandan hak davamız olan “Tesettür” hakkımızı istiyoruz.” diye konuştu.

Örtümüzden Asla Taviz Vermeyeceğiz

Mustazaf Der Diyarbakır Şubesi Bayan Komisyon üyesi Azize Kaymaz, Zazaca yaptığı konuşmasında örtüden asla taviz vermeyeceklerini söyledi. Allah’ın emirlerinden başka bir emir tanımadıklarını belirten Kaymaz, bu sorunun bitmesi için temennilerde bulundu.

Zeynep Der Başkanı Avukat Sabiha Alpat Ateş, “Bizler 9 köyden kovulsak bile 10’nuncu köyde Allah’ın emirlerini yerine getirmeye devam edeceğiz. Biz ne kocamız için ve ne de diploma için örtünüyoruz, bizler sadece Allah için örtünüyoruz. Bu miting, inanç ve örtünün ünündeki engellerin kaldırılmasına vesile olur inşallah…”

Ece Nur Özel ise, yaşadıklarını anlattı. “İnancım gereği başımı örttüğüm için çok sevdiğim okuldan sürgün edildim, hem de sözde İnsan Hakları gününde…” dedi.

(M. Salih Keskin – İLKHA)

Bir cevap yazın