Diyarbakır’da dev başörtüsü mitingi

Mustazaflarla Dayanışma Derneği’nin (Mustazaf Der) Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenleyeceği ve Tesettür Seferberliği Platformu (TESSEP), Tesettüre Çağrı Platformu, Kur’an Nesli Platformu, Hak ve Özgürlükler Platformu ve Peygamber Sevdalıları Platformu’na üye yüzlerce derneğin destek verdiği “İnanca Saygı ve Başörtüsü’ne Özgürlük” mitingi yüzbinlerin katılımıyla gerçekleşti.

Tesettüre özgürlük isteyen yüzbini aşkın kişi sabahın erken saatlerinden itibaren tekbir, salâvat ve başörtüsüne özgürlük sloganlarıyla etkinliğin yapılacağı Diyarbakır İstasyon Meydanı’na akın etmeye başladı. Miting alanında özürlü ve yaşlı vatandaşlar için yer ayrıldığı görülürken, olası durumlar için ambulans ile sağlık ekibi hazır bekletildi.

Miting saat 12.30’da Mehmet Şirin Çağlayan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kız çocuklarının ve Mustafa Özcan’ın seslendirdiği ilahilerle devam eden mitingde Türkçe, Kürtçe ve Zazaca selamlama konuşmaları yapıldı.

Zeynep Der Başkanı Avukat Sabiha Alpat Ateş, İHH Genel Başkan Yardımcı Gülden Sönmez, Doğruhaber Gazetesi Yazarlarından Sümeyye Ürük, Mustazaf Der Diyarbakır Şubesi Bayan Komisyon üyesi Azize Kaymaz, Ceylanpınar’ın Kanaat önderlerinden Muhammed Ali, Van Hak ve Özgürlükler Platform Üyesi İsmail Almalı ve Diyarbakır’da başörtüsü mağduru Ece Nur Özel katılımcıları selamlamak için platforma çıkarak kısa birer selamlama konuşması yaptı.

“Önümüzdeki En Büyük Felaket Milyonlarca Çocuğun Okumamasıdır”

Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş Hoca, Müslümanlar için en büyük tehlikenin örtüsüzlük olduğunu vurguladı.

Bu bölgenin Milyonlarca kızının okula gönderilmediğine dikkat çeken Göktaş Hoca; bunun nedenini de şöyle açıkladı: “Bu da büyük bir felakettir. Önümüzdeki en büyük felaket milyonlarca çocuğun okumamasıdır. Bunun en büyük sorumlusu bu zalim rejimdir, bu zalim düzendir. Bu rejim özellikle iki şeyi yapmıştır. Birinci; Kürdü, Lazı, Çerkezi vs herkesi Türk yapmıştır. İkincisi: Herkesi laik, sizin anladığınız dil ile kafir yapmak istemiştir. Kemalizm’in Türkiye’ye getirdiği felaket, Kominizmin Rusya’ya getirdiği felaketten daha fazla olmuştur. Laiklik nice canlara mal olmuştur. Bu coğrafya okumayanların sayısı milyonları bulmaktadır. Siz Müslüman’ca eğitim verdiniz de hangi Kürt çocuğunu okula göndermedi!

“Müslümanlar için en büyük tehlike örtüsüzlüktür”

Müslümanlar için en büyük tehlike örtüsüzlüktür. Biz örtüye iman ediyoruz. Örtüsüzlük beşeriyet için en büyük tehlikedir. Örtüsüzlüğün de terbiyesizlik olduğuna iman ediyoruz. Tesettüre yürekten, can-ı gönülden inanmalıyız. Tesettür, Allah’u Teâlâ’nın insanlığa gönderdiği ilke emirdir. Biz bugün İslam’ın şartı gibi bir şeye daha iman ediyoruz. Bizler Devletin tanrı olmadığına iman ediyoruz. Devlet bir tanrı değildir, bir ilah değildir. Devlet, bizim, senin gibi insanların kurduğu şirketlerin biraz daha büyüyüdür. Şuna inanınız ki, idareci kaymakam sizin verdiğiniz paralarla geçiniyor. Öğretmenler! siz, çocuklarımıza okumayı, çarpmayı öğretebilirsiniz, ama kimin izinden gideceğine karışmayın, kimi seveceğine karışmayın. Buna anne/baba karar verir. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a sesleniyorum; sizler çocuklarımıza karışamazsınız! Kimin izinden gideceğine burnunuzu sokmayın. Yarın Pazartesi, bu yüzden sizden bir istirhamımız var. Çalıştığınız veya okuduğunuz yere örtülü gidin. Emredildiğiniz gibi dost doğru olun. Ey devlet! Sen tanrı değilsin, sen benim hizmetkârımsın diyebilmeliyiz. Bizler Allah’tan gayri ilah olmadığını ispat etmekle yükümlüyüz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Tesettür Hayatın Her Alanında Serbest Olmalı

Mitinginde Kürtçe bir konuşma yapan Molla Osman Tayfur Hoca, tesettürün hayatın her alanında serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Kadının İslam’daki yerinin önemli olduğunu belirten Tayfur, “Medine’de çarşafa el attılar. Fransızlar Maraş’ta el attı. Çünkü kadın bozulursa toplum da bozulur. Bundan dolayı Müslüman kadın toplumda mücadele vermeli ve örtüsüne sahip çıkmalı. Ey Müslümanlar geçmişimize bakalım. Ne zaman ki İslam’a yapıştılarsa o zaman izzetli ve şerefli oldular. Allah ve Resulü’nün emrettiği bir konuda seçme hürriyeti yoktur. Kendi isteğimize göre hareket edemeyiz. Allah’ın emrettiği şekilde emirleri eda etmemiz gerekir. Gerçek örtü bayanın tüm vücudunu kapatmasıdır.

Okullarda ve çevresinde İslami bir yaşantının hâkim olması gerekir. Bu konudaki talebimiz, her yerde örtünün özgür olmasıdır. Bu İslami emre engel olanlar bir an önce kaldırılmalıdır. Yaşamın her alanında tesettür özgür olması gerekir. Karma eğitimin olmaması da bizim taleplerimiz arasındadır. Taleplerimizden biri de andımızın kaldırılmasıdır, çünkü bu faşizmidir. Bu İslami bir talebimizdir. İçinde yaşadığımız olumsuz durumun tek sebebi toplumuzun İslam’dan uzaklaştırılmasıdır” dedi.

Bölge Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte başörtüsü önündeki engellerin kaldırılması için toplanan 400 bin imzanın Anayasa komisyonuna gönderileceği açıklandı.

Miting, Tesettüre Çağrı Platformu Başkanı Muzaffer Karavil Hocanın okuduğu dua ile sona erdi.

(M. Salih Keskin, Osman İçli – İLKHA)

Bir cevap yazın