‘Sakalın var, eşin de başörtülü!’

Orduevleri ve TSK’ya ait sosyal tesislerde yıllardır uygulanan ‘sakal’ ve ‘başörtüsü’ yasağı, İzmit’te yaşayan emekli Astsubay Fahri Zendel tarafından TBMM’ye taşındı. Fahri Zendel, emekli askeri personelin TSK’nın sosyal hizmetlerinden yararlanırken kullanması için çıkartılan aynı zamanda kimlik kartı olarak da kullanılan ‘Akıllı Kart’ talebiyle, 8 ay önce İzmit Askerlik Şubesi’ne başvurdu.

Başvuru formuna sakallı fotoğrafını ve eşinin başörtülü fotoğrafını ekleyen Zendel’e, birkaç hafta sonra bir telefon geldi.

Askerlik şubesinden arayan görevli, ‘Akıllı Kart’ başvurularının ‘sakallı’ ve ‘başörtülü’ fotoğraflarla yapılamayacağını belirterek, talebin kabul edilmediğini bildirdi.

Zendel, bu yanıt üzerine Meclis Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, uğradığı ‘hak ihlalinin’ giderilmesini istedi.

Dilekçesinde de şu ifadelere yer verdi: ‘Akıllı kart almak hakkım. Benim Silahlı Kuvvetler’de çalıştığım yıllar yok sayılıyor. Bu kanunsuz uygulamanın incelenmesini istiyorum…’

Komisyon, Zendel’in talebini Milli Savunma Bakanlığı’na iletti. Bakanlık’tan Meclis’e gönderilen cevap yazısında, talebin, orduevleri, askeri gazinolar, sosyal tesisler yönetmeliği ile Türk Silahlı Kuvvetleri Kimlik Kartı Yönergesi esasları kapsamında incelendiği belirtilerek dilekçe sahibi ile eşinin ‘Akıllı Kart’larının gönderildiği bildirildi.

Volkan Yanardağ / Akşam

Bir cevap yazın