Devlet yine kurtarma ve yardımda sınıfta kaldı!

Van’da bulunan ve telefonla ulaştığımız Islah Haber yazarlarından Fuat Değer de son durum hakkında bilgi vererek, özellikle çadır yokluğundan yakındı.

Telefonla bağlantı kurduğumuz Fuat Değer, yağan yağmura ve yaşanan kış koşullarına dikkat çekerek, acil çadır talebinde bulundu. Van’da bulunan ve bizzat yardım faaliyetlerini organize eden Değer, “şu an çok zor koşullarda yardım çalışmaları yürütülüyor. İnsanlar perişan. Öncellikle çadır ihtiyacı var. Şu anda yağmur yağıyor. Az önce bile 5.4 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi. İnsanlar evlerine gidemiyor.”dedi.

HÜKÜMETE ÇADIR TEPKİSİ

Kızılay aracılığıyla 20 bin çadır gönderdiğini açıklayan hükümete sert tepki gösteren Değer, “hükümet Kızılay aracılığıyla 20 bin çadır gönderdiğini açıkladı. Böylesine bir sorumsuzluk olabilir mi? Bu çadırlar kimlere yetecek? Bir milyon kişi devam eden deprem dolayısıyla da dışarıda bulunuyor. Bu çadırlar bir bir dağıtılsa bile bu sonuç; 900 binden fazla kişinin dışarıda soğuğa terk edilmesi anlamına geliyor. Bırakın çadırı branda bile yok. İnsanlar bırakın çadırı branda bile bulamıyor.”şeklinde konuştu.

YARDIM KAMPANYASINA KATILIM ÇAĞRISI

Van’da yardım kampanyasını başlattıklarını söyleyen Değer, herkesi bu kampanyaya destek olmaya çağırdı. Başlattıkları yardım kampanyasında acil ve orta vadeli ihtiyaçlar listesi belirlediklerini kaydeden Değer, “VAHÖP (Van Hak ve Özgürlükler Platformu) olarak yardım kampanyası başlattık. Acil ve orta vadeli ihtiyaçları belirledik. Buna göre, Van merkez ve köyleri için acil olarak çadır, battaniye ve katalitik sobaya ihtiyaç var. Uzun vadede ise prefabrik evler için harekete geçeceğiz. Bu noktada hükümetin de vakit kaybetmeden harekete geçmesi gerekiyor. Tekrar ediyorum; yiyecek ve giyecekten ziyade çadıra ihtiyaç var.” diye konuştu. (Yardım çalışmaları hakkında bilgi almak isteyenler; 0 532 356 58 27 nolu telefondan Değer’e ulaşabilirler)

“KURTARMA FAALİYETLERİ YETERSİZ”

Deprem esnasında yerinde izlediği yıkımı ve kurtarma faaliyetlerini değerlendiren Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz da, kurtarma faaliyetlerinin yetersizliğinden yakındı. Yılmaz şunları kaydetti: “Depremin olduğu gün Van’da bulunuyorduk ve o günün akşamı Erciş’e gittik. Yıkılan binalar çok fazlaydı. Ayakta kalanların büyük çoğunluğu ise yıkılmak üzere olan ağır hasarlı binalardı. Bazı binaların altında yüzlerce kişinin olduğu söyleniyordu. Deprem sonrası en önemli şey öncelikle enkazın altındakilere ulaşılmasıdır. Ekiplerin yetersiz olmasından dolayı birçok binada arama kurtarma faaliyetinin yapılamadığını, bir kısmında ise sadece vatandaşların çalışma yaptığını gördük. Halen arama çalışması yapılmayan enkazlar var. Kurtarma ekiplerinin yetersizliği nedeniyle bir çok kişi kurtarılabilecekken yaşamını yitiriyor.”

“KIZILAY SINIFTA KALDI”

Her geçen gün biraz daha soğuyan havalara karşın insanların çadır ihtiyaçlarının hala karşılanmadığına dikkat çeken Yılmaz, “deprem bölgesi her geçen gün daha da soğuyor. Ancak buna karşın hala bugün itibariyle bile çadır ihtiyacı karşılanabilmiş değil. Evlerinin yakınında olmak isteyen insanlar kurulan çadır kentlere gitmek istemiyor.”şeklinde konuştu.

Kızılay’ın maalesef bu depremde iyi bir sınav vermediğini ifade eden Yılmaz, “Kızılay yardımlar konusunda sınıfta kalırken, gönüllü yardım kuruluşları ve halk takdire şayan bir fedakarlık örneği gösterdi. Şu an itibariyle yardımlarda temel sorun organizasyon problemi. Yardımın halka ulaştırılması sırasında gerekli koordinasyon yapılamadığından bazı yerler yardımsız kalabiliyor. Şu anda Erciş’e yeterli yardım gitmesine karşılık Van’da yardımlarda ciddi bir yetersizlik söz konusu. Evlerine giremeyen halk çadır ihtiyacı duyuyor. Soğukların bastırmasıyla battaniye, yatak, katalitik soba, piknik tüp, seyyar tuvalet ve banyo, gibi önemli ihtiyaçlar öne çıkıyor.”dedi.

“SAĞLIK SORUNLARININ YANINDA TOPLUMSAL OLAYLAR YAŞANABİLİR”

Yılmaz, kar yağışı olasılığına dikkat çekerek, toplumsal olayların yaşanabileceği konusunda da şu uyarılarda bulunuyor: “Depremle devletin büyük bir felakete asla hazır olmadığı ortaya çıkmış oldu. Bana göre Kızılay’daki çadır yetersizliği büyük bir skandal. Bu durum olası daha büyük felaketlere asla hazır olunmadığını gösteriyor.

Şu an itibariyle Van’da halkın sinirleri iyice gerilmiş durumda ve kar yağışı olasılığı sinirleri daha da geriyor. Bir an önce çadır sorunu giderilemezse büyük sağlık sorunlarının yanında büyük toplumsal olayların yaşanması işten bile değil.”

“AĞIR BİLANÇONUN TEMEL NEDENİ DENETİMSİZ YAPILAŞMA”

Fay hattı üzerinde bulunmasına rağmen, bölgedeki bina denetimlerinin akıl almaz duyarsızlıkta inşa edildiğini sözlerine ekleyen Yılmaz, “öte yandan, Erciş’te binaların yüzde doksanı oturulamaz durumda. Erciş’te bilançonun ağırlığının temel nedeni denetimsiz yapılaşma. Erciş gibi hem fay hattı üzerinde kurulu olan hem de yüz binin üzerinde nüfusu olan bir kentte bina denetimindeki bu akıl almaz duyarsızlık tam anlamıyla ibretlik bir durumdur.”diye konuştu.

Islah Haber

Bir cevap yazın